Evropští ministři odmítají tureckou intervenci v Libyi. Chceme jen zabránit nestabilitě, namítá Ankara

Josep Borrell © European Union, 2019

Ministři zahraničí Británie, Francie, Německa a Itálie dnes společně vyzvali k ukončení násilností v Libyi, kam v reakci na ofenzivu protivládních vojsk vyslalo své jednotky Turecko.

Informoval o tom šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který se dnes se čtveřicí ministrů setkal v Bruselu. Podle Borrella evropské země postup Ankary odmítají.

V rozdělené severoafrické zemi, přes niž proudí do Evropy tisíce migrantů, v současnosti zesiluje ofenzivu vůči vládě v Tripolisu vojsko polního maršála Chalífy Haftara. Turecko, které podporuje mezinárodně uznávanou vládu premiéra Faíze Sarrádže, v neděli začalo do země přemisťovat své vojáky. Za Haftarem naproti tomu stojí mimo jiné Egypt, Jordánsko a patrně i Rusko.

„Odmítáme intervenci tureckých jednotek v Libyi, která zvyšuje naše obavy,“ řekl novinářům po dnešním jednání Borrell, podle něhož by měly všechny strany respektovat pro Libyi platící zbrojní embargo.

Podle Ankary do Libye míří vojenští experti a technický personál. Turecký diplomat pro EURACTIV.cz dále uvedl, že Turecko nemá v plánu zapojit se do bojů Libyi. V zemi ale panuje bezpečnostní vakuum, což může místním teroristickým organizacím usnadnit provedení teroristických útoků. Cílem Turecka je údajně zabránit takovému vývoji, který by mohl uvést region do další nestability, a stejně jako EU vyzývá k politickému, a nikoli vojenskému řešení situace.

„EU je pevně přesvědčena, že žádné vojenské řešení libyjské krize neexistuje a prohloubení konfliktu dopadne zejména na obyčejné lidi,“ shodli se ministři kvarteta unijních států. O situaci budou podle Borrella s kolegy z dalších unijních zemí hovořit i na pátečním mimořádně svolaném jednání. Hlavním tématem bude situace okolo Íránu, o níž šéfové diplomacií čtyř evropských států okrajově hovořili i dnes.

Tématem jednání byl i Solejmání

Britský ministr zahraničí Dominic Raab už před odletem do Bruselu médiím sdělil, že dnes hodlá se svými partnery probrat zejména možné cesty z aktuální krize, kterou rozpoutalo americké zabití íránského generála Kásema Solejmáního.

Merkelová, Macron a Johnson vyzývají Írán k ukončení násilných akcí

Trojice politiků požaduje, aby Írán vzal zpět všechna opatření, která jsou v rozporu s mezinárodní dohodou o jeho jaderném programu.

„Obáváme se, že pokud naplno propukne válka, budou jejími jedinými vítězi teroristé, zvláště Islámský stát,“ prohlásil Raab podle agentury Reuters. Británie stejně jako další evropské země nechce dopustit, aby odveta za Solejmáního smrt vedla k opětovnému posílení teroristických skupin, proti nimž dlouhodobě v Iráku bojuje mezinárodní koalice. Například Německo už v reakci na násilnosti provázející páteční Solejmáního smrt stáhlo z Iráku část svých vojáků působících ve výcvikové misi.

Borrell do Bruselu pozval i íránského ministra Mohammada Džavída Zarífa. Borrellův mluvčí Peter Stano dnes uvedl, že odpověď na pozvánku zatím do unijní metropole nedorazila.