Evropští auditoři ocenili rychlou pomoc EU pro uprchlíky v Turecku. Ankara však neposkytla všechna data

[© Shutterstock/Marian Weyo]

Peníze, které poslala Evropská unie do Turecka, pomohly syrským uprchlíkům, kteří se nacházejí mimo tábory, řešit jejich základní potřeby. Jak efektivní ale taková pomoc byla, není jasné.

Ve své zprávě to dnes uvedli auditoři z Evropského účetního dvoru (ECA). Zaměřili se na řízení prvního balíku financí ve výši třech miliard eur a na dosavadní výsledky v humanitární složce finančního nástroje. Navštívili pro to řadu humanitárních projektů v Turecku, které vede OSN ve spolupráci s místními úřady.

Důvodem nemožnosti zhodnotit efektivitu vynaložených prostředků je, že Ankara odmítla zveřejnit informace o příjemcích financí. Auditoři proto předloží Evropské komisi několik doporučení pro zvýšení účinnosti poskytnuté pomoci a zpřístupnění informací v budoucnu. Komise se již zavázala, že návrhy zohlední.

Zprávu dnes na svém twitteru uvítal komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianides.

EU Turecku na pomoc uprchlíkům hlavně z válkou zmítané Sýrie poskytla zhruba 1,1 miliardy eur (28,5 miliardy korun).

Turecko-řeckou hranici opět překračují migranti. Je jich více než loni

V prvním pololetí letošního roku přišlo do Řecka pozemní cestou z Turecka přes 10 tisíc migrantů, kteří prchají z Blízkého východu a z Asie před válkou nebo špatnou ekonomickou situací.

Zakázaná data

Turecké ministerstvo rodiny a sociálních věcí odmítlo podle zprávy účetního dvora nechat auditory nahlédnout do seznamu lidí, kteří získali prostředky z programů EU na pomoc Syřanům. Argumentovalo přitom ochranou osobních údajů.

Situaci, kdy nedostane přístup k údajům o příjemcích unijních peněz, označil účetní dvůr ve zprávě za „velmi nezvyklou“. Podle vedoucí týmu auditorů Bettiny Jacobsenové „existuje riziko“, že se ne všechny peníze dostaly až k uprchlíkům.

„Nástroj splnil svůj cíl, kterým bylo mobilizovat za dva roky tři miliardy eur,“ Jakobsenová. „Efektivitu humanitárních projektů a zejména projektů peněžní pomoci lze však ještě zvýšit. Nástroj by mohl prostředky zhodnotit ještě lépe,“ cituje členku účetního dvora tisková zpráva.

Jak dnes uvedl EURACTIV.com, Jacobsenová se s takovou situací, kdy by neměla přístup k datům, zatím během svého tříletého působení v účetním dvoře ještě nesetkala.

Čerpání peněz z EU by nemělo být cílem samo o sobě, upozorňují auditoři

Evropský účetní dvůr zveřejnil v září výsledky svého šetření. Analýza dvaceti operačních programů odhalila dva hlavní problémy v čerpání dotací. Pomalý start operačních programů a velký objem financí, který zbývá na konci období dočerpat.

Problémem jsou také neshody s Tureckem o řešení potřeb v místní infrastruktuře a socio-ekonomické podpoře. Zlepšit by se podle evropských auditorů mělo i místní prostředí pro působení nevládních organizací.

Auditoři dále upozornili na komplexnost nástrojů, která může vést k jejich překrývání. Komisi proto radí zlepšit koherence v poskytnutí pomoci, napsal EURACTIV.com.

Ten uvedl ještě další nedostatek, který spočívá v nesnadném přechodu od humanitární k dlouhodobější rozvojové pomoci v sedmi z deseti projektů rozvíjených v Turecku, které prošly kontrolou.

Neplnění cílů

Přestože většina projektů financovaných z prostředků EU dosáhla plánovaných výstupů, polovina z nich nepřinesla očekávané efekty a 90 procent z nich muselo být prodlouženo, uvádí zpráva Evropského účetního dvora.

Podle údajů, které účetní dvůr dostal, mohly být finance poskytnuté EU vynaloženy mnohem efektivněji. Mezi projekty, které podle něj dosud nepřinesly žádané výsledky, jsou především ty zaměřené na lepší ochranu a lepší vzdělání syrských uprchlíků.

Země Evropské unie se v roce 2016 dohodly, že Turecku poskytnou prostřednictvím Nástroje pro uprchlíky přinejmenším tři miliardy eur (77,8 miliardy korun) výměnou za to, že Ankara zastaví příliv migrantů přes řecké ostrovy do Evropy. Pod podmínkou, že budou peníze efektivně vynaloženy, přislíbila EU Ankaře navíc další až tři miliardy eur.

Turecko přijalo celkem zhruba 3,6 milionu syrských uprchlíků, tedy nejvíce ze všech zemí světa.