Evropská unie odložila summit s Ukrajinou

zdroj: Rada EU.

Po několika dnech mediálních spekulací je konečně jasno. Brusel zrušil plánovaný summit mezi vysokými představiteli Evropské unie a Ukrajiny, který se měl konat tento týden. Podle stálého předsedy Evropské rady Van Rompuyho se politici sejdou, až nastanou „příznivější okolnosti“. Ukrajina byla evropskými lídry silně kritizována za odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové.

O zrušení bruselského summitu EU-Ukrajina, který byl naplánován na tento čtvrtek (20. října), jako první informoval na sociální síti Twitter stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Při příležitosti oficiální návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu mělo dojít k zásadnímu posunu ve vyjednávání o podobě asociační dohody a dohody o prohloubené zóně volného obchodu (DCFTA; z angl. Deep and Comprehensive Free Trade Area) mezi EU a Ukrajinou. Až dosud se předpokládalo, že oba dokumenty budou podepsány závěrem roku.

„Mé setkání s ukrajinským prezidentem Janukovyčem bylo odloženo na pozdější datum, až budou okolnosti pro zlepšení vzájemných vztahů příznivější,“ napsal evropský prezident Van Rompuy.

Jeho slova vzápětí potvrdila i mluvčí Evropské komise Karlina Kottova. Na otázku, zda za odloženým summitem stojí nedávné odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenko za překročení jejích pravomocí ministerské předsedkyně při dojednávání smlouvy o nákupu ruského zemního plynu (EurActiv 12.10.2011), odpověděla, že na celou událost je třeba nahlížet v širším kontextu. Brusel totiž neznepokojuje pouze případ bývalé premiérky, ale celý justiční systém Ukrajiny.

Do náruče Ruska?

I přesto, že byla bruselská návštěva ukrajinského prezidenta zrušena, Janukovyč své plány nezmění. Přes Brusel poletí na státní návštěvu Kuby.

Dnes se také sešel s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, s nímž měl jednat o cenách za dodávky ruského plynu. Obě strany se pravděpodobně nevyhnuly ani diskusi o celní unii mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, kterou současný ruský prezident Vladimir Putin považuje za jakýsi předstupeň budoucí „Euroasijské unie“, jež má fungovat jako protipól EU (EurActiv 4.10.2011). Ukrajina zatím členství v celní unii odmítá.

„Jestliže EU vyšle Ukrajině negativní signál, zvýší se tak pravděpodobnost, že se Ukrajina pro celní unii s Ruskem rozhodne,“ prohlásil v rozhovoru v úterním vydání ukrajinského deníku Den vicepremiér ukrajinské vlády Sergej Tigipko (citován Financial Times).