Evropská unie jedná o migrační dohodě s Tuniskem a Libyí

© EPA-EFE/Brais Lorenzo

Evropská unie vyjednává s Tuniskem o uzavření dohody, která by pomohla snížit počty migrantů výměnou za ekonomickou pomoc. Hotová by měla být do konce tohoto roku. V rozhovoru pro dnešní vydání italského deníku La Repubblica to řekla eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Podobná jednání vede Brusel i s Libyí.

Johanssonová je dnes společně s italskou ministryní vnitra Lucií Lamorgeseovou na návštěvě Tuniska, kde mají političky o chystané migrační dohodě mluvit s prezidentem Kaísem Saídem a premiérem Hišámem Mašíším.

Podle eurokomisařky chtějí unijní vyjednavači tuniské představitele přesvědčit, aby zajistili lepší ostrahu hranic a více bránili lidem v pokusech přeplout Středozemní moře směrem do Evropy. Na oplátku chce EU Tunisku nabídnout pomoc pro tamní ekonomiku těžce zasaženou koronavirovou krizí i finance na boj s převaděčskými gangy.

EU preferuje dobrovolné návraty migrantů. Jsou levnější a snižují riziko, že lidé zamíří do Evropy znovu

Zemím EU se nedaří vracet neoprávněné migranty zpět do zemí původu. Zlepšit to má nová strategie, která se zaměřuje konkrétně na dobrovolné návraty. Veřejnou konzultaci ke strategii doprovázel „český nálet“ kritických komentářů.

„Chystáme evropské fondy pro hospodářství, investice a zaměstnanost. Tuniská strana by se pak měla snažit o lepší ostrahu hranic a posílat migranty, kteří nemají nárok na status uprchlíka, zpátky do země a repatriovat své občany, kteří se do Evropy dostali ilegálně,“ řekla Johanssonová.

Dohodu o zpomalení migračních toků chce EU uzavřít i s Libyí. Příští týden má v Tripolisu jednat italský ministr zahraničí Luigi Di Maio a jeho maltský protějšek Carmelo Abela, doprovodí je také eurokomisař Olivér Várhelyi.

V poslední době se stále zvyšuje počet migrantů, kteří vyrážejí k evropským břehům z Tuniska. Velké množství lodí s migranty vyplouvá i ze sousední Libye. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tvořili Tunisané skoro pětinu všech migrantů, kteří se od začátku roku 2020 dostali přes moře do Evropy. Letos takto do některé ze zemí EU připlulo přes 26 000 lidí, nejvíce – přes 13 000 – mířilo do Itálie.

Podcast: Itálie volá po solidaritě. Jednání o migrační politice EU bude ale dlouhé

Protipandemická opatření utlumila loni migraci do Evropy, i tu nelegální. V květnu však k ostrovu Lampedusa připlulo několik tisíc migrantů. Itálie tak volá po solidaritě a EU mezitím jedná o reformě migrační politiky. Jak pandemie dopadla na migraci? A jak pokračuje jednání o nové politice?