Euro 2012 může urychlit ukrajinskou přihlášku do EU

Úspěšná příprava fotbalového šampionátu Eura 2012 bude morální přihláškou Ukrajiny do EU, řekl EurActivu náměstek ukrajinského ministra zahraničí Konstantin Jelisejev v exkluzivním interview.

Konstantin Jelisejev prohlásil, že jeho země podporuje „pragmatický přístup“ k evropské integraci. Zmínil dva hlavní cíle: dosažení bezvízového režimu v rámci schengenského prostoru pro ukrajinské občany a vytvoření „hluboké komplexní zóny volného obchodu“ s EU.

Co se týče zóny volného obchodu, bude Ukrajina podle Jelisejeva usilovat o co možná nejrozvinutější formu integrace, která podle něj povede k postupné integraci jeho země do vnitřního trhu Unie. Prohlásil, že nabídka Ruska na jednání o celní unii není na pořadu dne, neboť největší soused Ukrajiny není členem světové obchodní organizace (WTO). Vstup Ruska do WTO ale prý jeho země podporuje. „Je to normální globální trend a tak velká ekonomika by členem WTO být měla, stejně jako tomu bylo v případě Číny.“

Náměstek poté vyjádřil optimismus v otázce vízového režimu. Očekává, že Ukrajina brzo získá „cestovní mapu“ podobně, jako Srbsko, Makedonie a Černá Hora, které se již od prosince 2009 těší z bezvízového styku s EU (EurActiv 1.12.2009).

Jelisejev je přesvědčen, že jeho země se stane příštím členem bezvízového klubu. Podle médií ale usiluje o bezvízový styk s EU i Rusko. Ukrajinský diplomat odmítl odpovědět, zda by jeho země žárlila,v případě, že by Rusko dohodlo konec víz už na summitu EU-Rusko (31. května – 1. června). Dodal, že každá země má být hodnocena podle vlastních zásluh.

Během rozhovoru několikrát zopakoval, že Ukrajina vítá spolupráci mezi EU a Ruskem. „K Rusku můžu říct toto: čím bližší vztahy s EU, tím lépe. (…) Dobré sousedství, stabilní a předvídatelné vztahy s Ruskem jsou neoddělitelnou součástí evropské politiky Ukrajiny. Čím lepší vztahy s Ruskem, tím lépe pro ukrajinskou integraci do EU,“ prohlásil diplomat.

Na otázku, zda si Ukrajina vytyčila termín, do kdy chce dosáhnout bezvízového režimu, Jelisejev odpověděl, že určovat takové lhůty by bylo kontraproduktivní.

Poté ale dodal: „Co se týče Eura 2012, pro Ukrajinu je to historická příležitost modernizovat se a dokázat všem Evropanům, že jsme země s evropským srdcem, že jsme v centru Evropy. Pro mě bude úspěšná příprava Eura 2012 morální přihláškou Ukrajiny do EU.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v angličtině zde.