EU zpřísní sankce vůči Íránu, ten dnes testoval rakety dlouhého doletu

zdroj: Wikimedia Commons, autor: Darryl Wood

Do konce ledna by měla Evropská unie rozhodnout o rozšíření sankcí vůči Íránu. Zpřísněná omezení již zavedly Spojené státy, které jsou přesvědčeny, že Írán vyvíjí jadernou zbraň. Teherán hrozí, že zastaví přepravu ropy přes důležitý Hormuzský průliv.

Írán dnes (2. ledna) během námořních cvičení v Perském zálivu úspěšně otestoval dvě rakety dlouhého doletu. Podle slov zastupujícího velitele námořních sil Mahmouda Mousaviho již o víkendu zkoušel také raketu země-vzduch se středním doletem.

„Dnes jsme během cvičení otestovali dalekonosné rakety Qader a Nour,“ řekl Mousavi.

Desetidenní námořní cvičení se konají v době, kdy jsou vztahy mezi Íránem a západními velmocemi značně napjaté kvůli íránskému jadernému programu. Ten má podle tvrzení Teheránu sloužit mírovým účelům, ale Západ je přesvědčen, že jeho cílem je vyrobení jaderné zbraně.

Írán hrozí zablokováním průlivu

Americký prezident Barack Obama proto podepsal na Silvestra rozhodnutí o rozšíření sankcí vůči Íránu. Omezení zahrnují i zákaz na dovoz íránské ropy.

Američtí představitelé uvedli, že tyto sankce mají určitou míru flexibility a že by neměly poškodit globální trh s ropou, jejíž ceny v současné době sahají nad 100 dolarů za barel.

Nyní se sankce vůči Íránu chystá uvalit i EU. „Očekáváme, že rozhodnutí bude přijato nejpozději na zasedání Rady pro zahraniční věci, která se bude konat 30. ledna,“ řekl EurActivu Michael Mann, mluvčí EU pro zahraniční záležitosti.  

Také EU uvažuje o zákazu na dovoz íránské surové ropy. Teherán hrozí, že pokud budou omezení uvalena, uzavře klíčový Hormuzský průliv, přes který je převáženo 40 % světové ropy. 

Pátá flotila amerického námořnictva, která má na starost bezpečnost Perského zálivu, na to odpověděla, že zastavení přepravy nedopustí.

Evropská unie i Spojené státy uvedly, že jsou ochotné s Íránem o jeho kontroverzním programu vyjednávat, pokud budou tato jednání smysluplná.

Spojené státy a Izrael oznámily, že nevylučují ani vojenský zásah, pokud se spor nad íránským jaderným programem nepodaří vyřešit diplomatickou cestou.