EU zahájí první námořní misi u somálských břehů

Ministři zahraničí včera dali souhlas první námořní misi EU, jejímž cílem bude dohlížet na bezpečné proplutí vodami kolem somálských břehů, kde jsou útoky pirátů čím dál více časté.

Oficiálně bude mise s názvem Atlanta zahájena 8. prosince. V jejím čele bude Velká Británie a severně od Londýna ve městě Northwood pak bude sídlit její velení. Hlavní podíl na první námořní misi EU bude mít Velká Británie, Francie a Řecko. Mise se naopak nezúčastní ČR ani Slovensko. Nicméně oba středoevropské státy vyjádřily zahájení mise podporu.

Velká Británie i Francie vidí v misi proti pirátům další krok vpřed na poli společné bezpečnostní a obranné politiky. V misi budou působit nejméně čtyři lodě a dva pozorovací letouny. Mise Atlanta má mandát OSN a bude v oblasti působit spolu s plavidly NATO. Ministři zahraničí EU dnes odsouhlasili, že pokud piráti na misi zaútočí, může EU v rámci mise reagovat silou.

Mise bude působit především v oblasti Adenského zálivu, kudy prochází dvacet procent objemu světového obchodu. EU se rozhodla k organizaci první námořní mise přistoupit, protože se útoky pirátů množily. Jen během letošního roku došlo k více jak 100 přepadení. V držení pirátů zůstává od poloviny listopadu například saudskoarabský tanker Sirius Star.

Hlavním úkolem mise bude zajistit ochranu lodím dopravujícím humanitární pomoc do Somálska a také eskortovat obchodní i soukromé lodě. Osud pirátů, které se případně podaří silám EU dopadnout je však nejistý. Podle ministra zahraničí Franc – Waltera Steinmeiera EU ještě prověří, zda je mohou třetí země držet jako podezřelé a zahájit proti nim případně i vyšetřování.