EU vyzývá Izrael k zastavení osidlovacích aktivit na palestinských územích

Švédské předsednictví dnes vydalo prohlášení, v němž vyzývá Izrael k okamžitému zastavení kolonizačních aktivit na palestinských územích. Izrael totiž stále trvá na svých plánech vystavět ve východním Jeruzalémě nové byty.

Blízkovýchodní mírový proces v poslední době stagnuje navzdory tomu, že americký prezident Barrack Obama z něj učinil jednu ze svých zahraničněpolitických priorit. Jednou z hlavních překážek dalšího postupu zůstává izraelská výstavba osad na palestinských územích. Zastavení této činnosti je pro palestinské představitele jednou z podmínek pro obnovení mírových jednání s Izraelci.

V Izraeli nyní vládne středopravicová koalice premiéra Benjamina Netanjahua, který je znám svým tvrdým přístupem k Palestincům a spíše odmítavým postojem k ustavení samostatného palestinského státu. Přitom právě toto řešení podporuje Kvartet (EU, OSN, USA, Rusko). Jeho představitelé na svém červnovém zasedání v italském Terstu znovu apelovali na Izrael, aby od dalších osidlovacích aktivit upustil.

Výzvu zopakovaly o víkendu znovu Spojené státy. Včera pak Německo a dnes ve zvláštním prohlášení švédské předsednictví EU. Náměstek izraelského ministra zahraničí  Dany Ajalon však uvedl, že pokud jde o Jeruzalém, jedná Izrael dle svých národních zájmů. Izrael nyní plánuje právě ve východním Jeruzalémě postavit dvacet nových bytů. Východní Jeruzalém by se přitom měl stát hlavním městem budoucího palestinského státu.

Dle švédského předsednictví jsou izraelské aktivity v rozporu s mezinárodním právem. Také některé členské státy se k izraelské stavební činnosti vyjádřily. Mluvčí německého ministerstva zahraničí Jens Ploetner řekl: „Nahlížíme na pokračující aktivitu osídlování s velkým znepokojením.“ Francouzský ministr Bernard Kouchner se dnes nechal slyšet, že pozve na francouzské ministerstvo zahraničí izraelského velvyslance, aby podal vysvětlení.

Izrael každoročně vynakládá na osady na palestinských územích 4,1% ze státního rozpočtu. Existují desítky osad, které jsou na palestinském území vybudovány bez oficiálního povolení izraelské vlády. V osadách žije asi 280 000 Židů a dalších 180 000 jich bydlí ve východním Jeruzalémě. Izrael má asi 7,2 milionů obyvatel a z toho je 20% arabského původu.