EU znepokojuje proces s ruskými punkerkami Pussy Riot

zdroj: Wikimedia.org; autor: Игорь Мухин.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton vyjádřila znepokojení EU nad okolnostmi, které se týkají procesu s ruskou punkovou kapelou Pussy Riot. Ta je souzena za to, že v pravoslavném chrámu zpívala píseň namířenou proti stávajícímu režimu prezidenta Vladimira Putina.

Podle slov mluvčího vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton je Unie znepokojena tlakem, který je zřejmě vyvíjen na obhájce, svědky a novináře během procesu s členkami kapely Pussy Riot.

Evropskou unii podle jeho slov dále zneklidňují nesrovnalosti, které se týkají důvodů pro jejich zadržení, podmínek, ve kterých jsou vězněny, a průběhem celého procesu. EU proto naléhá na Rusko, aby dodrželo své mezinárodní závazky týkající se práva na spravedlivý proces.

Naděžda Tolokonnikova, Jekatěrina Samucevič a Marija Aljochina, členky punkové skupiny Pussy Riot, jsou souzeny kvůli incidentu, který se odehrál před nedávnými ruskými prezidentskými volbami. Ty podle očekávání vyhrál Vladimír Putin (EurActiv 6.3.2012).

Členky kapely zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele „punkovou modlitbu“ nazvanou „Bohorodičko, vyžeň Putina“, kterou chtěly vyjádřit protest proti výzvám patriarchy Kirilla, hlavy ruské pravoslavné církve, aby lidé v nadcházejících volbách hlasovali právě pro Putina.

Obžalované dívky, které svou vinu odmítají, jsou souzeny za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí. Obžaloba pro ně žádá tři roky vězení, hudebnicím přitom hrozil až sedmiletý trest. Konečný verdikt zazní 17. srpna.

„Čekám odsuzující rozsudek. Ale přesto jsme zvítězily – svět vidí, že případ vykonstruoval autoritářský režim,“ prohlásila během procesu obžalovaná Samucevič.