EU přitvrdila sankce vůči Libyi

Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky se včera (12. dubna) dohodli na tom, že rozšíří sankce vůči Libyi. Embargo na dovoz ropy a plynu z této země se tak dotkne všech libyjských energetických společností. Unie doufá, že tak odstřihne libyjského vůdce Muammara Kaddáfího od finančních zdrojů.

Zavedení dodatečných opatření je namířeno proti 11 společnostem vyvážejícím libyjskou ropu a zemní plyn, kterých se dosavadní sankce EU zatím nedotkly. Počet společností, s nimiž odmítá EU obchodovat, se tak vyšplhal na 46.

Navíc 38 osob z nebližšího okolí libyjského vůdce Muammara Kaddáfího čelí zákazu vycestování do zemí Unie a zmražení majetku.

Šéfové diplomacií evropské sedmadvacítky, kteří se včera (11. dubna) sešli v Lucemburku, oznámili, že se v žádném případě dalšímu rozšíření sankcí nebrání.

„Členské státy budou pokračovat v tom, aby zastavily veškeré prostředky, které režimu proudí z vývozu ropy a zemního plynu,“ píše se v ministerském prohlášení. „Pokud to bude nutné, přijmou další dodatečná opatření.“

Čeká se na OSN

EU rovněž zvažuje vyslání humanitární mise, která by měla pomoct s dodávkami jídla, pitné vody, léků nebo třeba přístřešků do uprchlických táborů na hranicích s Tuniskem a Egyptem, kam se uchylují utečenci z Libye.

Mise by měla rovněž zabezpečit přepravu zásob přímo do Libye, konkrétně pak do západolibyjského města Misuráta, které je již několik týdnů pod palbou Kaddáfího jednotek.

Unie už naplánovala vojenskou operaci EUFOR, která by humanitární operaci zajistila.

K jejímu spuštění je ale třeba oficiální žádosti ze strany Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs), který sídlí v Ženevě.

O tom, že taková žádost zatím nezazněla, novináře informoval finský ministr zahraničí Alexander Stubb. „Jestliže žádost dorazí, budeme muset přijmout mnohem konkrétnější opatření. Dnes žádné rozhodnutí nepadlo,“ řekl.

Česká republika se na vojenských operacích v Libyi, které zajišťuje Severoatlantická aliance, nepodílí. Humanitární akce by tak byla jednou z možností, jak se do civilní části operací zapojit – například vysláním zdravotnických týmů. Českému rozhlasu to potvrdil ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg.