EU už proti členství Ruska ve WTO nic nenamítá

První náměstek ruského premiéra Igor Šuvalov včera po setkání s představiteli Evropské komise prohlásil, že se Rusko s Evropskou unií dohodlo na odstranění cel na vývoz ruských surovin. Unie by tak neměla mít proti připojení Ruska k Mezinárodní obchodní organizaci (WTO) již žádné připomínky.

„Dospěli jsme ke shodě nad textem o surovinách,“ řekl Igor Šuvalov novinářům po jednání se zástupci Evropské komise. Vývozní cla podle něj Rusko odstraní v okamžiku „ratifikace našeho přistoupení k WTO“.

Evropské unii ruská cla na vývoz surovin vadila do té míry, že kvůli nim blokovala přistoupení země ke Světové obchodní organizaci. Clo, které Rusko uplatňuje například u vývozu dřeva, tlačí nahoru ceny vstupů ve dřevozpracujícím průmyslu a papírenství.

„Obě strany jsou přesvědčeny, že dnešní dohoda značně usnadní celkový proces přistoupení Ruska k WTO,“ píše se v textu společného prohlášení EU a Ruské federace.

Podle Šuvalova by se Rusko, které je největší ze států, jež do klubu 153 zemí dosud nepatří, mohlo k WTO připojit v průběhu roku 2011.

Po překvapivém prohlášení z léta loňského roku, kdy po sérii nadějných jednání se zástupci Evropské unie ruský premiér Vladimir Putin řekl, že Rusko se k WTO připojí pouze v partnerství s Běloruskem a Kazachstánem, jsou nyní přístupová jednání opět v plném proudu. Otázka členství byla i na programu nedávné schůzky prezidenta Dmitrije Medveděva s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Pravidla pro přistoupení k WTO kandidátům ukládají uzavřít bilaterální dohody se všemi členy organizace, kteří o to požádají, a navíc i s WTO jako celkem.

Rusko tak bude muset ještě odstranit některé překážky, které jeho členství brání. Jmenovitě jde například o dotace zemědělcům nebo stropy na dovoz hovězího masa, na něž je uvaleno nízké clo.

Námitky má Tbilisi

Rusko ale ještě zdaleka nemá vyhráno. Proti jeho přihlášce se staví z politických důvodů také Gruzie. Podle ní se Rusko nemůže k WTO připojit kvůli podpoře dvou regionů – Jižní Osetie a Abcházie, které se od Gruzie odtrhly po rusko-gruzínské válce v roce 2008. V důsledku odtržení nemá Gruzie přístup k celním prostorům, které se nachází na mezinárodně uznávané hranici země (nezávislost obou regionů uznává pouze Rusko, Nicaragua, Venezuela a Nauru).

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí jsou v rámci WTO přijímána jednomyslně, disponuje Gruzie de facto právem veta. Neformální jednání bez jejího souhlasu pokračovat mohou, ale formální kroky zakavkazská republika blokuje.