EU tlačí na Irák, aby zastavil lety s migranty do Běloruska

Josep Borrell © EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Evropská unie stupňuje tlak na Irák, aby zastavil lety svých aerolinek do Běloruska. Minsk od května posílá migranty na litevské území v odplatě za nové sankce, které na něj EU uvalila, připomněl server Politico. Podle něj snažení Unie směrem k Bagdádu nyní nejspíše začíná přinášet ovoce.

S iráckými představiteli hovořil na toto téma předseda Evropské rady Charles Michel i šéf unijní diplomacie Josep Borrell, přičemž k tlaku na Bagdád se podle serveru připojily také diplomacie jednotlivých členských států včetně Litvy, Německa, Rakouska a Česka.

Ve čtvrtek byl zrušen let společnosti Iraqi Airways z Basry do Minsku. Letoun přepravce Fly Bagdad sice týž den přistál v běloruském hlavním městě, na dnešek plánovaný let byl ovšem rovněž zrušen.

Litva čelí náporu migrantů z Běloruska, EU přislíbila finanční pomoc

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Zprávy o rozhodnutí zrušit tyto lety vítáme,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Evropské komise. Nepotvrdil však informace, že Iraqi Airways zastaví všechny běloruské lety nejméně do 15. srpna.

Migranti jako zbraň

Brusel viní Minsk, že úmyslně používá z Blízkého východu dovezené migranty jako „zbraň“ v odvetě za unijní sankce. Letos v Litvě zadrželi již více než 4000 migrantů, z čehož téměř 2800 bylo z Iráku. Loni to byly celkově jen desítky osob. Litevští představitelé odhadují, že by letos mohlo do země dorazit více než 10.000 migrantů, protože počet přímých komerčních letů z Iráku do Minsku se v srpnu ztrojnásobil. Zvýšený počet migrantů z Běloruska v posledních dnech zaznamenává také Polsko.

Nový pakt o migraci a azylu: Tři možné scénáře

Současné zaujetí pandemií COVID-19 přispívá k odpolitizování tématu migrace a azylu, a to je situace, která nahrává vyjednáváním mezi státy. Dělící čáry nicméně stále existují, píše ve své analýze odborník na migrační politiku Vít Novotný z bruselského Martensova centra.

Podle některých diplomatů je přes veškeré úsilí schopnost Bruselu vyvinout účinný tlak v otázce migrantů převážených do Běloruska omezená, neboť Unie nemá na Irák silnou diplomatickou „páku“.

„Iráčané vědí, že je nemůžeme opustit, že je potřebujeme pro naši bezpečnost a že nemůžeme riskovat další Afghánistán za našimi dveřmi,“ řekl serveru nejmenovaný diplomat.

Počty letů do Běloruska s údajnými migranty se zvýšily také z Turecka. Linka z Istanbulu do Minsku nyní létá denně namísto třikrát týdně, k tomu přibyl spoj z Izmiru. Pravidelné lety startují také z Antalye, které ovšem často využívali běloruští turisté.