EU se snaží dostat afghánské pracovníky a jejich rodiny do bezpečí, říká Komise

© EPA

Evropská unie se společně se členskými státy snaží urychleně najít řešení pro přesídlení afghánských pracovníků a jejich rodin do bezpečí, uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Kvůli situaci v Afghánistánu se v úterý sejdou ministři zahraničí unijní sedmadvacítky, oznámil dnes zároveň šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Evropské země od víkendu zintenzivňují operace na evakuaci svých diplomatů i afghánských občanů, kteří jim poskytovali své služby, a to kvůli rychlému postupu radikálního hnutí Tálibán.

„Záležitost je velmi naléhavá, bereme to vážně a pokračujeme v usilovné práci – společně se členskými státy – na implementaci rychlých řešení pro (afghánské pracovníky) a zaručení jejich bezpečnosti,“ uvedl mluvčí EK.

Pokračujte v deportacích afghánských žadatelů o azyl, píše šestice zemí Evropské komisi

Šest členských zemí Evropské unie vyzvalo dopisem unijní exekutivu, aby pokračovala v deportacích neúspěšných afghánských žadatelů o azyl navzdory bojům v Afghánistánu a územním ziskům islamistického hnutí Tálibán.

„Vzhledem k poslednímu vývoji v Afghánistánu a po intenzivním kontaktu s partnery v posledních dnech a hodinách jsem se rozhodl svolat mimořádné jednání ministrů zahraničí EU na zítřejší odpoledne pro první vyhodnocení,“ napsal Borrell na Twitteru. „Afghánistán stojí na rozcestí. Ve hře je bezpečnost a zdraví jeho občanů, stejně jako mezinárodní bezpečnost,“ dodal šéf unijní diplomacie.