EU se krátce před summitem k Libyi bojí vleklé války

Dnes se v Bruselu scházejí na mimořádné schůzce před zítřejším mimořádným summitem EU k Libyi a Středozemí ministři zahraničí. Podle informací EurActivu se ministři budou zabývat možným rizikem, že libyjský konflikt přeroste ve vleklou občanskou válku.

Vysoce postavený úředník, který si nepřál být jmenován, připustil, že si stoupenci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v současné situaci našli „manévrovací prostor“ a své moci se pravděpodobně nevzdají tak rychle, jak se původně očekávalo.

Schůzku ministrů zahraničí svolala na den před mimořádným summitem EU k Libyi a severní Africe vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashton. Ministři mají o situaci v regionu jednat i o víkendu na zámku Gödölö poblíž Budapešti.

Pozice obou stran konfliktu jsou zjevně vyrovnané a je proto třeba pozorně sledovat, která z nich své pozice právě posiluje, vysvětlil zdroj. „Postupujeme na základě vývoje událostí,“ připustil.

EurActiv se od zdroje pokusil zjistit, co by se dělo v případě, že by došlo k posílení pozice sil, které jsou loajální Kaddáfímu a obětí tohoto vývoje by se stalo civilní obyvatelstvo na východě země, který v současné době ovládají povstalci.

Zdroj dal ale najevo přesvědčení, že k ničemu takovému nedojde a prohlásil, že obecný dojem je prozatím takový, že síly, které stojí za Kaddáfím, jsou momentálně spíše v defenzívě.

„Je to i dojem našich partnerů v Tunisku a Egyptě, kteří o situaci mají informace. Nelze říci, že by to, co se právě odehrává, představovalo silnou ofenzívu. Manévrovací prostor se Kaddáfímu zvýšil, ale moc daleko se nedostal,“ uvedl úředník.

Řekl dále, že momentálně jsou na stole dvě hypotézy. Podle první z nich konflikt degeneruje a nastane situace, kdy bude civilní obyvatelstvo nuceno uprchnout do bezpečí. Podle druhé Kaddáfího síly použijí tanky, bojové letouny a vrtulníky a zaútočí na civilní obyvatelstvo.

Úředník odmítl naznačit, zda by se v případě, že by k nejčernějšímu scénáři došlo, EU zapojila do vojenské operace proti Kaddáfímu. Připustil ale, že v takovém případě by zřejmě „vzrostl mezinárodní tlak, abychom (EU) jednali“.

Na dotaz, zda „mezinárodním společenstvím“ myslí Ligu arabských států, která před několika dny podpořila vytvoření bezletové zóny nad Libyí, a Africkou unii, která proti Kaddáfímu režimu zaujala jasnou pozici, diplomat uvedl, že „jsou to právě arabsko-africké instiuce, s nimiž EU hodlá jednat“.

Tlak na zahraniční státy se s rostoucím počtem obětí, rizikem hladu a uprchlické krize, stupňuje. Většina zemí se ale k přechodu od sankcí k přímé vojenské operaci staví opatrně.

Světové televizní kanály přinesly záběry povstalců s transparenty vyzývajícími vnější síly, aby nad Libyí vytvořily bezletovou zónu a ochránily je tak před útoky vedenými ze vzduchu.

Diplomat uvedl, že vytvoření bezletové zóny není otázkou, kterou by se měli zabývat ministři zahraničí EU, ale spíše Rada bezpečnosti OSN. Je třeba zabránit vzniku situace, kterou by řada arabských zemí mohla vnímat jako vojenskou intervenci, řekl.

Na dotaz k nejednoznačnému vystupování, kdy se začátkem tohoto týdne zdálo, že Evropa podpoří návrh režimu Muammara Kaddáfího k vytvoření nezávislé monitorovací mise, jejímž úkolem by bylo posoudit situaci přímo na místě, diplomat uvedl, že EU o vyšetření případů porušování lidských práv stojí, ale „ne za podmínek, které určuje Kaddáfí“.

Situaci v Libyi se zítra bude věnovat mimořádný summit EU, na němž Českou republiku bude reprezentovat prezident Václav Klaus.