EU rozšířila sankční seznam, ve hře jsou plošná opatření vůči Rusku

Ukrajina

Ministři zahraničí členských zemí EU včera (14. dubna) na svém zasedání v Lucemburku rozšířili seznam ruských občanů, na které v souvislostí s děním na Ukrajině uvalí sankce. Bude jim zmražen majetek a zakázáno cestovat. Ve hře i nadále zůstává zavedení plošných sankcí, o tom by mohl rozhodnout mimořádný summit EU.

„EU jasně deklarovala, pokud se situace bude zhoršovat, budeme zvyšovat rovněž tlak unijních sankcí. V návaznosti na to ministři rozhodli o rozšíření sankčního seznamu osob, kterým bude zakázán vstup a zmražena aktiva v zemích Evropské unie,“ uvedl po skončení včerejší lucemburské schůzky ministrů zahraničí šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek

Ministři zahraničí evropské osmadvacítky tak odsoudili aktuální dění v zemi, za nímž podle nich stojí Rusko. „Shodli jsme se, že jsou tam jasné prvky toho, co provázelo dění na Krymu. Není pochyb, že Ruská federace se podílí na destabilizaci,“ sdělil novinářům Zaorálek.  

Kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym zmrazila EU majetek a znemožnila vstup na její území již 33 Rusům a krymským obyvatelům, převážně z řad politiků a vojáků. Evropská diplomatická služba nyní zahájí práce na rozšíření tohoto seznamu.

„My nestojíme o vojenskou eskalaci, to by bylo tragické. Na druhou stranu musíme odpovědět tak, aby to dopadlo na ty, kterých se to týká,“ míní český ministr. 

Pokud se bude situace i nadále vyhrocovat, na řadu přijde podle Zaorálka svolání zvláštního unijního summitu. Ten by měl zvážit zavedení plošných hospodářských sankcí, na jejichž podobě nyní pracuje Evropská komise.

Protiteroristická operace 

Včera ráno vypršelo ultimátum, které dal proruským ozbrojencům úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Výměnou za amnestii měli složit zbraně a opustit obsazené státní úřady. 

Separatisté ale odmítli a nestáhli se. Naopak došlo k útokům na další policejní velitelství ve městě Horlivka v Doněcké oblasti, při kterých podle informací tiskových agentur zemřeli nejméně čtyři lidé.

Podle posledních informací zahájily dnes ráno ukrajinské jednotky na severu Doněcké oblasti „protiteroristickou operaci“. 

O situaci na východě země dnes jedná i ukrajinský parlament. 

Autor: Lucie Bednárová/Reuters.