EU připravuje další sankce vůči Rusku

Herman Van Rompuy, Catherine Ashton; zdroj: Rada EU.

Evropská unie se chystá uvalit další sankce vůči Rusku kvůli stále vyhrocené situaci na Krymském poloostrově. Opatření, která by Rusko měla odradit od stupňování napětí, zahrnují zákaz cestování a zmrazení aktiv. Včera (10. března) o tom informovali unijní úředníci.

Zatímco formální rozhodnutí o uvalení sankcí na Rusko má být přijato až na setkání unijních ministrů zahraničních věcí 17. března, jejich samotné příprav ale již začaly.

„Ze strany Ruska není patrná žádná známka snahy utlumit krizovou situaci na Krymu, a tak EU nemá jinou možnost, než urychleně přistoupit k zákazu cestování, zmrazení aktiv a zrušení společného summitu EU a Ruska,“ uvedl úředník EU.

Na mimořádném summitu Evropské rady, který se konal minulý týden, se lídři EU dohodli na třístupňovém procesu zvyšování tlaku na Rusko kvůli jeho vpádu na Ukrajinu. Prvním krokem bylo pozastavení jednání o vízové liberalizaci a o nové investiční dohodě.

Volání po diplomatickém řešení krize na Krymu

Vedoucí představitelé EU ve své zprávě uvedli, že Rusko by mělo buď co nejdříve začít jednat s ukrajinskou vládou o řešení krize, nebo čelit dalším sankcím. Právě tyto sankce jsou v současné době již připraveny.

V pondělí Spojené státy uvedly, že chtějí vidět „konkrétní důkazy“ toho, že Rusko je připraveno situaci na Krymu řešit diplomatickou cestou.

Zprávy z terénu ovšem naznačují, že se Rusko z Krymského poloostrova stáhnout nechystá. Moskva se ale hájí tím, že nad rusky mluvícími jednotkami, které Krym obsadily, nemá žádnou kontrolu.

Datum sankcí není stanoveno

Na otázku, kdy EU na Rusko uvalí další sankce, mluvčí šéfky unijní diplomacie Ashtonové Maja Kocijančičová uvedla, že žádné pevné datum zatím nebylo stanoveno.

„V tuto chvíli nemohu potvrdit, žádný přesný časový rámec. Nicméně přípravné práce již začaly,“ řekla novinářům.

Příprava sankcí EU obvykle trvá několik dní, než se dokumenty dostanou k ministrům, musí projít jednáním v odborných výborech a mezi velvyslanci. Kromě již zmíněných opatření, které se týkají zmrazení aktiv a zákazu cestování, bude do sankcí zahrnuto i zrušení všech summitů EU – Rusko.

Opatření mohou ministři zahraničních věcí EU schválit již v pondělí 17. března. Jestliže jejich konkrétní podoba do té doby nebude připravena, projednají je vedoucí představitelé EU na summitu 20. a 21. března.

Pokud tato opatření EU schválí, bude to znamenat druhý krok v třístupňovém procesu vyvíjení nátlaku na Rusko. Třetí stupeň sankcí by pravděpodobně zahrnoval zbrojní embargo, omezení obchodu a další opatření zaměřená na ruské elity, říkají diplomaté.

Přístup na jednotný trh EU

V souvislosti se zaváděním sankcí vůči Rusku se EU současně snaží posílit vzájemné vztahy s Ukrajinou a usnadnit jí přístup na jednotný evropský trh.

V úterý by Evropská komise měla schválit opatření, která by Ukrajině umožnila výhodněji vyvážet své zboží na jednotný evropský trh. Očekává se, že Ukrajina tímto získá až 500 miliónů eur ročně, což by pro ni znamenalo značnou pomoc v období velké ekonomické krize.

Nicméně plnohodnotné dohody o volném obchodu mezi Ukrajinou a EU zatím nejsou naplánovány na konkrétní datum. Diskutovat se o nich začne až po květnových prezidentských volbách a vytvoření trvalé ukrajinské vlády, dodávají úředníci EU.

Autor: Anna Michalčáková/EurActiv.com/Reuters