EU posílá do Jižní Osetie humanitární pomoc

konflikt

Komise vyčlenila 1 miliardu eur na humanitární pomoc civilistům z oblastí zasažených konfliktem a Francie již do Tbilisi dopravila 30 tun materiálu. Jedná se o stany, přikrývky a lůžka.

Experti z oddělení Komise pro humanitární pomoc (Commission´s Humanitarian Aid department – ECHO) jsou na místě a monitorují situaci, aby zajistili správné a efektivní rozdělení humanitární pomoci. ECHO působí v Gruzii již od roku 1993 a od tohoto roku Komise přidělila Gruzii humanitární pomoc ve výší 104 milionů eur (bez současné mimořádné pomoci). Komise vyčlenila částku 1 miliardy eur na okamžitou humanitární pomoc pro civilisty z oblastí nejvíce postižených boji v Jižní Osetii.

Komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel řekl: „Evropská komise je konfliktem mimořádně znepokojena a vyjadřuje politování nad ztrátami lidských životů a nad lidským utrpením. Vyzýváme k okamžitému ukončení bojů. Tisíce civilistů, žen a dětí jsou uprostřed bojů v Jižní Osetii a jejím okolí.“

Konflikt trvá více jak čtyři dny a za tu dobu si vyžádal stovky lidských životů. Nejvíce obětí je právě mezi civilisty. Rusko odmítlo poslední návrh rezoluce RB OSN vypracovaný Francií, který byl založen na tříbodovém plánu. Návrh předpokládal mimo jiné návrat ke statutu quo před začátkem bojů. Ruské síly však nyní ovládají Jižní Osetii a gruzínský prezident Saakašvili včera ve svém televizním vystoupení hovořil o tom, že většina území Gruzie je okupována ruskou armádou.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili zároveň vyzval Západ k větší podpoře Gruzie. „Doposud jsme od nich (Západu) dostali morální podporu a humanitární pomoc, ale my potřebujeme více, abychom zastavili tuto barbarskou agresi.“

Západ zintenzivnil své úsilí, které má donutit Rusko, aby akceptovalo příměří a usedlo k jednacímu stolu. Dnes bude v Moskvě jednat s ruským prezidentem Dimitrijem Medveděvem francouzský prezident Nicolas Sarkozy o tom, za jakých podmínek bude Rusko ochotné začít jednat. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner během nedělního jednání s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim přednesl návrh na příměří a gruzínský prezident s ním téměř bez výhrad souhlasil. Ve středu se také sejdou v Bruselu k mimořádnému jednání ministři zahraničí 27 členských států a budou diskutovat o krizové situaci v Gruzii.