EU podpoří investice v Africe, shodli se zástupci unijních zemí s Africkou unií

[© European Union, 2019]

V Bruselu se včera a dnes konalo první společné zasedání zástupců EU a Africké unie. Shodli se na rozvoji africké ekonomiky, který by mohl omezit migraci. Česko se do pomoci v Africe aktivně zapojuje.

Evropská unie hodlá intenzivněji pomáhat hospodářskému rozvoji zemí Afriky, včetně snahy zajistit rozsáhlejší soukromé investice na kontinentě, který je pro EU z mnoha důvodů klíčový. Po prvním společném jednání ministrů zahraničí zemí EU a států Africké unie, která sdružuje 55 afrických zemí, to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Připomněla, že Evropská komise (EK) už loni na podzim navrhla vznik euro-africké aliance pro udržitelné investice a zaměstnanost. „Afrika jednoznačně potřebuje více soukromých investic, aby dokázala zajistit práci pro svou rostoucí mladou populaci,“ podotkla Mogheriniová.

Evropská unie dlouhodobě usiluje o to nabídnout pomocí hospodářského rozvoje Afričanům alternativu k migraci do jiných zemí, často právě evropských.

Spolupráce EU s Afrikou – od investic až po boj proti teroristům

Afrika je pro Evropu obchodním partnerem s výrazným potenciálem, ale také velká výzva. Do Evropy z ní míří tisíce migrantů, řada z nich nelegálně. Unie se proto snaží pracovat v Africe tak, aby místní neměli důvod svůj rodný kontinent opouštět.

Ministři zahraničí se na svém zasedání zaměřili na tři okruhy témat – politické (mír, bezpečnost a vládnutí), které dominuje společnému partnerství, dále ekonomické (obchod, investice a ekonomická integrace), a v neposlední řadě vzájemná spolupráce na globální úrovni.

EU vytváří podmínky pro nová pracovní místa Afričanů

Loni v září EK představila plán, který by měl v příštích pěti letech umožnit, aby v Africe vzniklo až deset milionů pracovních míst. Podobně jako v takzvaném Junckerově investičním plánu, kterým se EK snažila v minulých letech rozhýbat ekonomiku EU, by také v Africe kombinace grantů, úvěrů a záruk zásadním způsobem snížila rizika pro soukromé investiční projekty.

„Jde to ruku v ruce s kroky na africké straně, které zlepšují tamní podnikatelské prostředí,“ uvedla Mogheriniová.

Nesmíme přenechat Afriku Číňanům, zaznělo na africko-evropském fóru

Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou bylo hlavním cílem fóra Afrika-Evropa, které se dnes konalo ve Vídni.

Ministr zahraničí afrického státu Rwanda Richard Sezibera zdůraznil význam spolupráce mezi EU a Africkou unií na světových fórech. „Dospěli jsme jako kontinent a také naše partnerství musí dospět. Dnes jsme vstoupili na novou cestu a budeme koordinovat své odpovědi na celosvětové výzvy,“ prohlásil.

Ve svém stanovisku vyzdvihla přání budovat silnější a hlubší politické partnerství mezi oběma kontinenty i vysoká představitelka Unie Mogheriniová.

Česko pomáhá Africe

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček po schůzce novinářům řekl, že první setkání ministrů zahraničí obou stran signalizuje rostoucí význam Afriky pro Evropu.

„Je to kontinent, který má řadu problémů, ale také obrovský potenciál v oblasti obchodu, investic. My bychom chtěli urychlit naplňování investičního plánu pro Afriku a také více přispívat ke stabilitě a bezpečnosti v klíčových regionech, například v Sahelu,“ uvedl.

https://twitter.com/TPetricek/status/1087629351846330369

Na svém twitteru později informoval, že s ministry ze států Africké unie se shodli, že se vzájemná budoucnost se týká obchodu, podnikání a investic – včetně investic do vzdělávání, zdravotnictví a sociálního sektoru. „Jedná se o rovnocenné partnerství,“ dodal Petříček.

Připomněl, že Česká republika je aktivní v rámci výcvikové mise EU v Mali a své působení by mohla i rozšířit.

https://twitter.com/mzvcr/status/1087652416114302976