EU odsunula rozhodnutí o zrušení ropného embarga vůči Íránu

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: wirralwater.

Evropská unie odložila rozhovory o možném odvolání ropného embarga vůči Íránu, o kterém měly členské státy kvůli obavám z rostoucí ceny ropy jednat ještě tento měsíc. Rozhodnutí by mělo padnout v průběhu příštích dvou měsíců, sdělil agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený unijní diplomat.

Rozhodnutí o tom, zda členské státy EU odvolají ropné embargo, které vůči Íránu zavedly na začátku letošního roku, nepadne tento měsíc, ale bude odloženo na květen či červen. Agenturu Reuters o tom informoval vysoce postavený diplomat z blízkosti unijních institucí, který si nepřál zveřejnit své jméno. 

Sankce vůči íránskému ropnému průmyslu jsou výsledkem několikaletého sporu kolem jaderného programu země. Ačkoliv Teherán tvrdí, že programy na zpracování uranu jsou určeny výhradně pro mírové účely, Západ se obává, že se Írán snaží vyrobit jadernou zbraň.

Ke konci loňského roku proto na Írán sankce uvalily Spojené státy, které následovala EU, jež dováží zhruba 20 % celkové íránské ropné produkce.   

Možné odvolání embarga měly členské státy EU zvažovat kvůli rostoucí ceně pohonných hmot a také kvůli zemím, které zákaz importu íránské ropy citelně zasáhl. 

Mezi největší odběratele íránského ropného průmyslu patří například Řecko, které je nyní nuceno hledat alternativní dodavatele. Od Íránu odebíralo čtvrtinu svých dodávek. 

Dalšími velkými dovozci jsou i jiné jihoevropské země, jako je třeba Španělsko nebo Itálie. Íránská ropa představuje asi desetinu jejich spotřeby. 

Podle již citovaného vysoce postaveného diplomata EU je ale za odložením rozhovorů o odvolání embarga třeba hledat právě Athény. 

„Řekové za námi přišli, aby nám řekli, že v současné době situaci zvládají,“ uvedl diplomat. „Situaci na trzích s ropou ale bedlivě sledujeme, a pokud to bude nutné, vrátíme se k tomu,“ dodal. 

Nepotvrdil ale, zda odložení jednání o embargu nějakým způsobem souvisí s rozhovory, které o íránském jaderném programu vedou s Teheránem od minulého týdne západní státy (více EurActiv 7.3.2012). 

Agentura v této souvislosti upozorňuje na to, že Írán konání dalšího kola, které by mělo proběhnout příští měsíc, podmínil právě zmírněním sankcí. 

Někteří západní diplomaté jsou ale přese všechno přesvědčení, že o jakýchkoliv úlevách na sankcích a embargu lze hovořit až poté, co Írán prokáže ochotu otevřeně hovořit o orientaci svého jaderného programu. 

„Íránci mají zvyk přicházet s různými návrhy, ale pak se jimi neřídí,“ uvedl pro televizní kanál BFM TV francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Schůzka unijních ministrů zahraničí, na jejíž agendě otázka íránského jaderného programu nebude chybět, je naplánována na příští týden do Lucemburku (23. dubna). 

(EurActiv/Reuters)