EU nevylučuje rozšíření sankčního seznamu proti Turecku kvůli vrtům ve Středomoří

Tisková konference unijního vysokého představitele Josepa Borrella (vlevo) a německého ministra zahraničí Heika Masse po neformálním jednání ministrů zahraničních věcí EU v Německu © EPA

Evropská unie nevylučuje potrestání Turecka sankcemi za jeho průzkum těžby ve východním Středomoří. Dnes to po konci dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie prohlásil šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Kypr a Řecko, členské země EU, považují činnost Turecka za porušení jejich suverenity. S tím ale Ankara nesouhlasí.

„Dohodli jsme se na dalším postupu. Na návrh našich partnerů z Kypru může být doplněn seznam cílených sankcí proti konkrétním osobám,“ řekl Petříček. Odkázal tak na stávající sankční seznam, kterým Unie trestá osoby podílející se na nelegální těžbě. Poznamenal, že mezi unijními ministry zahraničí panuje shoda na několika jménech, která by na listinu mohla být doplněna.

„Další kroky v případě, že Turecko neukončí své jednostranné využívání sporných vod, přijme Evropská rada, která bude svolána v polovině září,“ dodal Petříček k připravovanému summitu šéfů unijních států a vlád.

„Rada se shodla, že osloví relevantní pracovní skupiny, aby urychlily svou práci za účelem rozšíření existujícího (sankčního) režimu proti nelegálním vrtům o jednotlivce, které navrhl Kypr,“ uvedl na tiskové konference šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla.

Řecko v reakci uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr. EU se snaží situaci uklidnit a vyzývá k rozhovorům mezi Aténami a Ankarou.

Boj o Středomoří: EU i NATO řeší „turecké dilema“

Evropští ministři zahraničí řeší komplikovanou otázku, jak zareagovat na aktivity Turecka ve východním Středomoří a jeho spory s Řeckem. Země prezidenta Erdogana představuje čím dál větší přítěž také pro Severoatlantickou alianci.