EU neuznává výsledky běloruských voleb. Lídři na summitu podpořili uvalení sankcí

Charles Michel předsedá summitu Evropské rady k Bělorusku © EPA

Evropští lídři na dnešním mimořádném videosummitu odmítli akceptovat výsledky běloruských prezidentských voleb a dali zelenou sankcím proti osobám zodpovědným za manipulování voleb a následné násilné represe. „Jsme na vaší straně,“ vzkázal běloruskému lidu předseda Evropské rady Charles Michel.

Podle Evropské unie nebyly volby v Bělorusku ani svobodné, ani spravedlivé a neodpovídaly mezinárodním standardům. „Neuznáváme výsledky prezidentských voleb zveřejněné běloruskými úřady,“ sdělil na tiskové konferenci Michel, který rovněž odsoudil násilí proti protestujícím lidem a označil jej za „šokující“ a „nepřijatelné“.

Lídři na summitu také podpořili rychlé uvalení sankcí proti Bělorusku. Sankce mají dopadnout na „značný počet osob zodpovědných za násilí, represe a falšování voleb“.

Unie hodlá podle slov Michela situaci v zemi nadále bedlivě sledovat a je připravena pomoci při mírovém řešení tamní politické krize. „EU plně podporuje návrh OECD na dialog v Bělorusku a je připravena poskytnout asistenci,“ dodal šéf unijních summitů.

Šéfové států a vlád se rovněž shodli, že v Bělorusku jsou nezbytně nutné nové prezidentské volby, uvedl po summitu litevský prezident Gitanas Nauséda, v jehož zemi je nyní v exilu vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. „Jednání se vyznačovalo jednomyslností. Všichni uznali, že výsledky voleb byly zfalšovány. Volby nebyly svobodné a nemohou být uznány. Je nezbytné vytvořit podmínky pro uspořádání nových voleb,“ uvedl Nauséda podle agentury TASS.

K volbám se již v průběhu summitu vyjádřil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něj prezidentu Alexandru Lukašenkovi „chybí demokratická legitimita“, protože jeho vítězství ve volbách nebylo uznáno. 

Nedostatky ve volbách dnes podle agentury DPA poprvé připustilo i Rusko. „Volby nebyly ideální, samozřejmě že ne,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov ve státní televizi. Existuje pro to nemálo důkazů, dodal. Podle něj si je této skutečnosti vědomo samo běloruské vedení, které se snaží navázat dialog s občany.

Nové sankce nemusí mít na Lukašenkův režim zásadní vliv, upozorňují experti

Případné nové sankce Evropské unie vůči Bělorusku patrně nebudou mít výrazný vliv na postoj režimu Alexandra Lukašenka vůči opozici. V debatě organizované Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) se na tom dnes shodli zahraniční analytici věnující se postsovětskému prostoru. Upozornili, že …

Běloruská záležitost

„Odsuzujeme násilí na obyvatelstvu a zatýkání odpůrců, požadujeme, aby se takového chování běloruský režim zřekl,“ uvedla po summitu německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní musí běloruská vláda zajistit, aby se lidé mohli svobodně vyjadřovat, a to i formou demonstrací. „Požadujeme proto bezpodmínečné propuštění všech zadržených,“ řekla. „Cestu si ale Bělorusko musí najít samo,“ dodala s tím, že řešením je celonárodní dialog vlády, opozice i veřejnosti.

„Evropská rada konstatovala, že neakceptuje výsledky voleb v Bělorusku, že volby neproběhly transparentně, že Bělorusové musí rozhodnout ve svobodných volbách o svém osudu. Evropská unie určitě nechce Bělorusům říkat, co mají dělat, kam mají patřit, je to jejich výsostné rozhodnutí,“ uvedl po summitu český premiér Andrej Babiš, který vidí problém v roztříštěnosti běloruské opozice.

„Protikandidátka (Svjatlana Cichanouská) je mimo Bělorusko, což není ideální,“ uvedl. „Nějaké konzultace a debaty probíhají, ale nejsme schopni a ani nechceme nějakým způsobem do toho zásadně zasahovat. Jde o to, aby se opozice nějakým způsobem snažila domluvit se stávajícím establishmentem,“ dodal premiér. Babiš také uvedl, že dnes večer bude jednat se zástupci Bělorusů žijících v České republice.

Babiš nechce individuální české sankce vůči Bělorusku, podporuje společný postup EU

Premiér Andrej Babiš nevidí důvod pro uvalení individuálních sankcí vůči běloruským představitelům. Je podle něj potřeba jednotný postup Evropské unie. Řekl to novinářům po dnešním ranním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. Seznam běloruských představitelů, na něž by měly dopadnout sankce …

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki podle Babiše informoval, že jeden z původních kandidátů na běloruského prezidenta přiletěl do Varšavy.

Cichanouská ještě před summitem vyzvala EU, aby výsledek voleb neuznala, zatímco Alexandr Lukašenko poradil západním vůdcům, aby se starali o problémy vlastních zemí. Před vměšováním do běloruských záležitostí evropské lídry ještě před summitem varoval i ruský prezident Vladimir Putin, který svému běloruskému protějšku už dříve přislíbil v případě potřeby vojenskou pomoc se zajištěním bezpečnosti země. Podle předsedy Evropské rady Michela se však o osudu Běloruska musí rozhodnout v Bělorusku, nikoli v Bruselu či v Moskvě.

Cichanouská apeluje na EU, aby neuznala běloruské prezidentské volby

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Finanční podpora

„Lidé v Bělorusku chtějí změnu. A chtějí ji hned,“ uvedla na tiskové konferenci po summitu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie vyslala Bělorusům tři jasné zprávy.

„Zaprvé, stojíme za běloruským lidem, který chce základní svobody a demokracii. Zadruhé, uvalíme sankce na všechny ty, kteří jsou zodpovědní za násilí, represe a falšování výsledků voleb. A zatřetí, jsme připraveni pomoci s mírovým a demokratickým předáním moci,“ dodala.

Kromě toho předsedkyně informovala, že Evropská komise podpoří Bělorusy 53 miliony eur (asi 1,4 miliardy Kč). Tato suma pomůže občanské společnosti, obětem pronásledování a také boji proti šíření nákazy koronavirem.

Inaugurace stále v plánu

Lukašenko, který vládne Bělorusku 26 let, čelí už přes týden masovým protestům. Část obyvatel totiž pokládá jeho oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna s více než 80 procenty hlasů za zfalšované.

Lukašenkova inaugurace by měla proběhnout do dvou měsíců. „Konkrétní datum určí organizátoři, inaugurace se odehraje nejpozději do dvou měsíců,“ řekl podle agentury TASS nejmenovaný člen volební komise. Podle něj se bude postupovat podle zaběhnuté praxe, kdy se vítěz prezidentských voleb ujme úřadu měsíc od vyhlášení konečných výsledků.

Lidé v ulicích dál žádají Lukašenkovu rezignaci, i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech. Zadrženo bylo na 7 000 lidí a z toho kolem 4 000 stále zůstává ve vězení, kde čelí brutálnímu násilí. Při zásazích několik lidí zahynulo, řada Bělorusů je nezvěstná.

Evropa odsuzuje tvrdý zásah proti protestujícím Bělorusům. Ve vzduchu visí možné obnovení sankcí

Bělorusové po oznámení výsledků prezidentských voleb vyšli protestovat do ulic, kde proti nim agresivně zasáhly bezpečnostní složky. Polský premiér Morawiecki vyzval ke svolání mimořádného summitu EU, německý ministr zahraničí Maas k diskusi o opětovném zavedení sankcí.