EU neplánuje pozorovací misi na volby ve Venezuele, nepovažuje je za svobodné

© EPA

Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely, protože nemá záruky, že budou svobodné. Uvedl to šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Většina opozičních stran se voleb nezúčastní, neboť je považuje za frašku.

Podle Josepa Borrella nemohou být volby ve Venezuele „důvěryhodným volebním procesem“ mimo jiné kvůli ústřední volební komisi, nerovnému zastoupení politických stran a diskvalifikaci a perzekuci opozičních lídrů.

Ústřední volební komisi jmenoval v červnu nejvyšší soud, ač podle ústavy ji má jmenovat parlament. Ten od roku 2016 ovládá opozice a autoritářský prezident Nicolás Maduro jeho činnost pomocí nejvyššího soudu blokuje.

Bojkot parlamentních voleb oznámilo celkem 27 opozičních stran, včetně největších opozičních stran Demokratická akce (AD), Nejdříve spravedlnost (PJ) a Vůle lidu (VP), jejichž vedení v předchozích dvou měsících administrativně vyměnil nejvyšší soud. Ten do čela těchto tří stran dosadil politiky nakloněné Madurovi, které opozice považuje za přeběhlíky.

„Maduro se snaží zmást voliče a vytvořit falešnou opozici, aby vytvořil před lidmi zdání demokracie,“ komentoval v prohlášení Madurovy kroky tým opozičního lídra Juana Guaidóa. Ten je od loňského ledna předsedou parlamentu a prozatimním prezidentem země podporovaným 60 dalšími zeměmi. Tím se podle nich a opozice stal loni v lednu, když parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Nové vedení tří opozičních stran dosazené soudem může podle soudu používat název i symboly těchto stran, tedy i na volební lístcích, což vnáší další zmatek do volebního procesu.

Ve volbách plánovaných na 6. prosince se má volit 277 poslanců, což je o 110 více, než jich parlament má teď, uvedl dnes deník El Nacional. Volební období nového parlamentu má trvat od roku 2021 do roku 2026.