EU na investiční dohodu s Čínou nezanevřela, musí být ale férová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (vlevo) a předseda Evropské rady Charles Michel © EPA

Obchodní vztahy Evropské unie s Čínou mohou být motorem zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19, musí však být férovější a vyváženější. Po dnešní videokonferenci unijních lídrů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Vedoucí představitelé spolu jednali o vztazích mezi EU a Čínou, včetně otázek změny klimatu a hospodářských a obchodních otázek, ale také o pandemii covid-19.

„Evropa musí být hráčem, ne hřištěm,“ řekl Michel novinářům po zhruba dvouhodinovém jednání, které bylo náhražkou za summit zrušený kvůli koronavirové nákaze.

https://twitter.com/eucopresident/status/1305519967249592321

Obě strany původně chtěly letos uzavřít významnou investiční dohodu, o níž jednají již šestým rokem. I kvůli pandemii se však vyjednávání dále protáhla a ani dnešek jejich rozuzlení nepřiblížil.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je dohodu stále možné uzavřít ještě v letošním roce. „Politická vůle je na obou stranách,“ řekla. Zda se tak skutečně stane, ale zaručit odmítla.

Stále stejný problém

Lídři unijních institucí dávají najevo, že podpis investiční dohody připadá v úvahu jen tehdy, pokud Čína změní svůj přístup například v otázce státní podpory svých firem.

„Čína nás musí přesvědčit, že stojí za to investiční dohodu uzavřít,“ poznamenala po dnešním jednání šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Přes určitá sblížení podle ní zůstávají stále nevyřešené dvě zásadní otázky. Jednou z nich je přístup unijních firem na čínský trh, druhou pak ekologická udržitelnost investic.

Evropské firmy čelí „příliš mnoha překážkám“, což by Unie chtěla změnit zvláště v klíčových odvětvích nových technologií či dopravy, prohlásila von der Leyenová.

Čínská diplomacie v praxi: Nejprve cukr, poté bič, ukazuje studie. Cesta na Tchaj-wan ale ČR neublíží

Na počátku týdne proběhl „videosummit“ mezi EU a Čínou. Jeho výsledek nepřekvapí – EU se k Pekingu postavila kriticky, zároveň ale vyzdvihla důležitost vzájemných vztahů. Nová studie ale ukazuje, že čínská politika si žádá tvrdší přístup. Cesta na Tchaj-wan může být prvním krokem.

Dohoda o ochraně produktů

Ještě před zahájením videokonference podepsaly obě strany dohodu o ochraně stovky geograficky unikátních evropských a čínských potravinářských a zemědělských produktů. Mezi geograficky chráněnými názvy budou například parmská šunka, irská whiskey nebo řecký sýr feta. Z České republiky jsou na dohodnutém seznamu českobudějovické pivo a žatecký chmel.

Smlouva zajistí, že pro stovku evropských produktů budou smět prodejci na čínském trhu používat chráněné regionální názvy jen tehdy, když budou pocházet od originálního výrobce z konkrétní země. Smlouva by tedy měla snížit ztráty řady evropských výrobců prodávajících své zboží na čínském trhu.

Dodou uvítal jak Michel, který ji označil za krok správným směrem, tak Merkelová. Kancléřka smlouvu považuje za dobrou zprávu pro vinaře u řeky Mosely či pro bavorské pivo. Dodala, že další regionální značky na seznam brzy jistě přibudou.

Čína byla loni po Británii a Spojených státech třetím největším příjemcem exportu potravinářského a zemědělského zboží z 27 unijních zemí. Z Evropy se do nejlidnatější země světa vyvezly produkty za 14,5 miliardy eur (téměř 390 miliard Kč).

EU jde ve vztahu k Číně vlastní cestou

Čím dál více to vypadá, že virtuální summit lídrů zemí EU s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem 14. září bude rozhodujícím momentem, píše Fraser Cameron.