EU má na kontě více než tři desítky misí. Jednu teď povede český generál

© Shutterstock

Evropská unie v současné době realizuje řadu civilních a vojenských misí a operací. Konkrétně vojenskou misi v Mali povede od 12. června půl roku český brigádní generál František Ridzák. Do čela západoafrické mise se 600 unijními vojáky jej včera jmenovala Rada EU. Česko plánuje do velitelského štábu v Mali vyslat 40 vojáků.

Česká armáda přebere velení mise označované zkratkou EUTM od Portugalska, což bylo známo již dříve. Ridzák včera získal souhlas Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, který je k nástupu do velitelské funkce potřebný. Třiapadesátiletý generál dosud působil jako ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů.

Čeští vojáci v Mali budou sloužit v rámci mandátu schváleného vládou i parlamentem. Česká armáda by na jeho základě mohla do země vyslat až 120 vojáků. V současné době v zemi působí jednotka, která se stará o ochranu velitelství i výcvikového kempu v Koulikoru asi 60 kilometrů od hlavního města Bamako.

Hlavním úkolem mise je pomoc při budování a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Mise také poskytuje poradenství malijským orgánům v souvislosti s reformou ozbrojených sil.

Česká armáda bude stát půl roku v čele výcvikové mise EU v Mali

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, potvrdila dnes vláda. Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost, součástí štábu by mohli být i Slováci.

Vojenské a civilní mise EU

V rámci tzv. společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP) spustila Evropská unie od roku 2003 více než 30 misí a operací. Konkrétně v roce 2020 se realizuje 10 civilních misí a 6 vojenských misí či operací, a to kromě Evropy a Afriky také na Blízkém východě.

EU je aktivní na Ukrajině, v Iráku nebo v Somálsku. Například v Gruzii působí EU v rámci civilní mise EUMM od roku 2008, kdy zprostředkovala tzv. dohodu o šesti bodech, která ukončila srpnovou válku mezi Gruzií a Ruskem. Více než 200 civilních pozorovatelů zde má v rámci mise má přispívat ke stabilizaci či budování důvěry mezi stranami konfliktu.

Novinkou je námořní a letecká operace Irini u břehů Libye, která od začátku dubna dohlíží na dodržování zákazu dovozu zbraní do této země sužované občanskou válkou.

Mise a operace pod SBOP EU (© ESVČ)