EU kritizuje USA kvůli sledování soukromých komunikací, ohrožuje prý Evropany

Evropská komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová; zdroj: Evropská komise

Evropská komise i europoslanci protestují proti sledování osobních dat evropských občanů ze strany USA. Vlna nevole se zvedla poté, co vyšlo najevo, že americké úřady sledují osobní údaje desítek milionů lidí. Ochrana osobních dat je přitom jedním ze sporných témat, která komplikují aktuální americko-evropská obchodní jednání.

Evropa kritizuje Spojené státy za sledování elektronické a telefonické komunikace desítek milionů lidí. Evropský parlament včera (11. června) vyzval evropskou komisařku pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingovou, aby tento problém předložila na zítřejším setkání s americkým nejvyšším státním zástupcem Ericem Holderem, s nímž bude jednat v Dublinu.

Aféru se sledováním osobních údajů odhalil minulý týden článek amerického deníku The Washington Post. V rámci protiteroristického programu PRISM podle jeho informací americká vláda získává z centrálních serverů několika globálních internetových společností data a dokumenty, které lze využít ke sledování lidí. Do spolupráce je podle britského listu The Guardian zapojena i Velká Británie. 

Americký prezident Barack Obama minulý týden ujistil, že sledování podléhají pouze cizinci, a ne občané USA. To ovšem zvedlo vlnu nevole v Evropě. Shromažďování a uchovávání citlivých informací ohrožuje práva evropských občanů, zlobí se například poslanci Evropského parlamentu. 

„Jakékoliv hromadné a záměrné shromažďování osobních údajů o evropských občanech je nepřípustné,“ píše v tiskovém prohlášení třeba český europoslanec Pavel Poc (S&D). „Už dříve jsme řešili občanská práva a internetovou svobodu v souvislosti s ACTA a bezpečnostní rizika ve smlouvě SWIFT o nakládání s daty evropských občanů, včetně jejich archivace a jasných termínů, kdy je povinná jejich likvidace,“ připomněl. 

Rozdílné pohledy

Jednání o ochraně osobních dat mezi EU a USA skutečně v minulosti nebyla jednoduchá. Dlouhá léta například trvalo vyjednání dohody o výměně citlivých bankovních údajů, nazývané SWIFT (EurActiv 8.6.2010), a dohody o sdílení údajů cestujících (EurActiv 15.12.2011).

V současné době se Evropská unie chystá modernizovat celý svůj systém ochrany osobních údajů. Chystaná reforma přitom podle některých zdrojů komplikuje aktuální jednání o zóně volného obchodu právě se Spojenými státy (EurActiv 5.6.2013). Situaci nyní neusnadňuje ani popisovaná aféra. 

„Jedná se o další z příkladů rozdílu v přístupu USA a EU k ochraně osobních údajů,“ prohlásil v Evropském parlamentu evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg. Obava Evropanů z porušování soukromí a uchovávání citlivých informací se podle něj zvyšuje. 

„Je nutné směřovat k nastavení pevných pravidel, co je pro boj s terorismem možné ještě udělat, a co už je za hranicí ochrany práv evropských občanů,“ dodal. Komisařka Redingová proto bude při jednání s Holderem usilovat také o to, aby pro ochranu evropských občanů platila v USA stejná pravidla jako pro jejich vlastní občany.