EU dodá Ukrajině protitankové střely, varuje před rozmístěním ruských jaderných zbraní v Bělorusku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. © EPA

Evropská unie bude financovat poskytnutí protitankových střel a dalších vysokorážních obranných zbraní pro Ukrajinu. Před dnešním mimořádným jednáním ministrů obrany členských zemí sedmadvacítky to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Zároveň označil za velmi nebezpečné případné umístění ruských jaderných zbraní do Běloruska, což běloruští voliči umožnili v nedělním referendu bojkotovaném opozicí.

Ministři mají dnes v plánu koordinaci budoucích dodávek zbraní Ukrajině. K těm se kromě zemí východního křídla EU v posledních dnech v reakci na ruskou agresi vůči sousedovi rozhodly připojit i další státy jako Německo.

Unijní ministři zahraničí v neděli rozhodli, že EU na tyto dodávky vyčlení 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) ze společného vojenského fondu.

„Tyto peníze budou využity na poskytnutí obranných zbraní, a to zbraní velké ráže, protitankových střel a různého vybavení,“ řekl novinářům Borrell. EU bude podle něj financovat i dodávky paliva pro ukrajinské vojenské stroje a další vojenský materiál. Konkrétní dodávky závisí na koordinaci členských států a Ukrajiny, Polsko se již nabídlo, že bude organizovat jejich převoz na ukrajinskou hranici.

Borrell také kritizoval běloruské referendum, v němž země ovládaná autoritářským vůdcem Alexandrem Lukašenkem schválila ústavní změny včetně zrušení neutrálního statusu Běloruska. To umožní případné umístění jaderných zbraní jiných států na běloruském území.

„Víme, co to znamená. Že bude moci Rusko umístit své jaderné zbraně do Běloruska. To je velmi, velmi nebezpečná cesta,“ prohlásil Borrell. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil pohotovost ruských jaderných sil, což však podle EU nic nemění na snaze podporovat bránící se Ukrajinu i dodávkami zbraní.