EU chce s Tureckem mluvit kvůli operaci proti syrským Kurdům

Turecko Sýrie EU

© Shutterstock

Hrozící humanitární krize a podkopání rozhovorů o budoucnosti Sýrie jsou hlavní důvody, proč má EU obavy z tureckých vojenských aktivit v Afrínu. Turecký ministr pro evropské záležitosti má příští týden naplánovanou cestu do Bruselu.

Vážně znepokojena je z vojenské operace Turecka v okolí severosyrského Afrínu šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Na tiskové konferenci po jednání ministrů zahraničí EU, kde se o záležitosti mluvilo, Mogheriniová uvedla, že chce o situaci hovořit s tureckými partnery. Připomněla, že turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik bude příští týden na jednáních v Bruselu.

Znepokojení v Evropě má dva hlavní důvody, které prý dnes na jednání zmiňovali i zástupci členských zemí. Prvním je podle Mogheriniové hrozící humanitární krize. „Musíme zajistit přístup pro humanitární pomoc a to, aby civilisté netrpěli v důsledku vojenských aktivit,“ podotkla.

„Musíme také zajistit, že každá vojenská aktivita míří proti Islámskému státu,“ zdůraznila Mogheriniová.

Sýrie potřebuje klid

Turecká armáda začala ostřelovat Afrín ze svého území v pátek, v sobotu pak zahájila bombardování regionu a v neděli začala operace pozemních sil turecké armády a jejích povstaleckých spojenců ze Svobodné syrské armády (FSA). Boje pokračují i dnes.

Ankara operaci v Afrínu zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, která je součástí milic SDF a kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu s vazbami na kurdské povstalce v Turecku. SDF byla přitom loni v bojích proti teroristické organizaci Islámský stát významným spojencem mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.

Další problematickou záležitostí je podle Mogherinové to, že nejnovější vývoj ve spojení s vojenskými aktivitami dalších hráčů v Sýrii může vážným způsobem podkopat obnovení rozhovorů o budoucnosti Sýrie, které jen velmi pomalu postupují v Ženevě.

K nim je třeba co nejklidnější situace v Sýrii a odhodlání syrského režimu zapojit se do rozhovorů zprostředkovávaných OSN, podotkla Mogheriniová.