EU chce oživit rozhovory s Íránem

Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku; zdroj: Evropská komise.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční vztahy a bezpečnostní politiku Catherine Ashton včera (6. března) přijala íránskou nabídku na zahájení dalšího kola rozhovorů o jeho kontroverzním jaderném programu. Rozhovory v loňském roce zamrzly poté, co Írán odmítal vyvrátit spekulace o tom, že tajně vyvíjí atomovou bombu.

Šest mocností, USA, Rusko, Čína, Francie, Německo a Evropská unie jsou připraveny zahájit další kolo rozhovorů s Íránem o jeho jaderném programu. Včera to oznámila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton

„Doufáme, že Írán se nyní zapojí do konstruktivního dialogu, který přinese opravdový pokrok a vyvrátí dlouhotrvající obavy mezinárodního společenství ohledně jeho nukleárního programu,“ uvedla Ashton. 

Západní mocnosti totiž Írán podezřívají, že svůj jaderný program nevyužívá pouze k mírovým účelům, jak sám tvrdí, ale že tajně obohacuje uran i pro to, aby získal jadernou bombu. 

Neochota Teheránu nechat Západ nahlédnout do jeho karet vedla k tomu, že rozhovory 6+1 byly vloni v lednu pozastaveny. 

Ač ještě není jasno o přesném čase a místě, kde k jejich opětovnému oživení dojde, spekuluje se o Turecku. Ankara podle informací zpravodajských agentur prý navrhla, aby se rozhovory odehrávaly na tureckém území.

Diplomacie nebo úder? 

Baronka Ashton svým včerejším oznámením reagovala na nabídku hlavního íránského vyjednavače Sajída Džalílího, který ji vznesl již v polovině února. 

Znovu obnovení zamrzlých rozhovorů tak přichází v době, kdy média i politici živě spekulují o možném preemptivním vojenském úderu na íránská jaderná zařízení.  

Americký prezident Barack Obama ale na tiskové konferenci ve Washingtonu DC uvedl, že Bílý dům s ničím takovým v horizontu týdnů a měsíců nepočítá. Podle Obamy tu stále existuje šance na to, aby se situace vyřešila mírovou cestou. Vojenský útok na Írán zatím neschválil ani židovský stát Izrael.  

Ministr obrany USA Leon Panetta ale včera zdůraznil, že pokud diplomacie selže, možnost vojenské intervence stále leží na stole. 

Situaci by také mohlo výrazně prospět, kdyby Teherán dostál svým nedávným slibům a umožnil mezinárodním inspektorům návštěvu vojenského zařízení v Parčínu nedaleko hlavního města, kde se údajně v podzemí provádí testování vysoce výbušných látek.  

Naposledy místo mezinárodní inspekce navštívila v roce 2005. 

I přesto, že v minulosti mírové rozhovory s Íránem skončily neúspěchem, podle nejmenovaného vysoce postaveného diplomatického zdroje z blízkosti unijních institucí, je prý nyní situace trochu jiná. 

„Za prvé tu existuje písemný závazek Íránu, kde vyjadřuje ochotu probírat v rámci rozhovorů jeho jaderný program,“ uvedl. „Za druhé tu máme jednotu mezinárodního společenství, a za třetí tu jsou sankce, které na zemi uvalily západní země“ (více k sankcím např. EurActiv 23.1.2012).

(EurActiv/Reuters)