EU čelí „kyberskandálu“: Hackeři měli roky přístup k diplomatické komunikaci

© Shutterstock

Přestože nejutajovanější informace hackeři neodhalili, dokument The New York Times upozornil na pozoruhodně slabou ochranu komunikace mezi úředníky a diplomaty EU.

Podle amerického deníku The New York Times sledovali řadu let interní diplomatickou komunikaci úředníků Evropské unie hackeři. Získané informace ukázaly obavy unijních diplomatů z nepředvídatelné administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, nejistotu ve vztahu s Ruskem a Čínou, nebo nervozitu z možné obnovy nukleárního programu Íránu.

Přístup k více než 1100 zprávám ze systému COREU, který kóduje zprávy unijních úředníků a evropských diplomatů, získaly americké noviny od bezpečnostní společnosti Area 1, která porušení ochrany dat odhalila. Její vyšetřovatelé tvrdí, že hackeři pracovali pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu.

Mezi depešemi, ke kterým se dostali, byla například memoranda o rozhovorech s vedoucími představiteli Saúdské Arábie, Izraele a dalších zemí. Jedna z nich například informuje o hodnocení setkání Trump – Putin v Helsinkách. Evropští diplomaté ho označili za „úspěšné (přinejmenším pro Putina)“.

Jiný telegram obsahoval podrobnou zprávu a analýzu rozhovorů mezi evropskými představiteli a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Úředníci citovali prezidenta, podle kterého je Trumpova „šikana“ Pekingu srovnatelná s „boxerským zápasem bez pravidel“.

Depeše z března odhalila, že Caroline Viciniová, zástupkyně vedoucího mise EU ve Washingtonu, doporučovala diplomatům označovat Spojené státy jako „našeho nejdůležitějšího partnera“, a to i v „oblastech, kde se Spojenými státy nesouhlasíme (jako jaderná dohoda s Íránem či klimatické změny)“.

Evropské instituce však nebyly jediným cílem hackerů. Podařilo se jim infiltrovat také do sítí OSN, Americké federace práce a Kongresu průmyslových organizací (AFL-CIO), či do ministerstev zahraničí a financí na celém světě.

Zpráva z 20. července, ke které se hackerům podařilo dostat, například cituje ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který varuje před nezákonným zadržením ukrajinských plavidel v Azovském moři – tento scénář se za čtyři měsíce stal skutečností.

Kybernetická bezpečnost stojí na digitální gramotnosti. Učme ji už předškoláky, říkají experti

Pojem kybernetická bezpečnost nabírá na důležitosti mimo jiné proto, že tradičně bezpečné Česko začíná být pro útočníky v kyberprostoru atraktivnější. Klíčem k zajištění bezpečnosti je podle odborníků především digitálně gramotná společnost, vzdělávat by se prý měli už ti nejmladší.