EU aktualizovala svou politiku sousedství, jde s ní na summit G8

Zdroj: Evropská komise.

Více peněz na další reformy. To je hlavní podstatou nové unijní politiky sousedství, kterou Evropská komise reaguje na demokratizační tendence ve východní Evropě a arabských zemích. Nový plán včera představili představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashton a český eurokomisař Štefan Füle.

Evropská komise včera představila aktualizaci Evropské politiky sousedství, která upravuje vztahy mezi EU a jejími východními a jižními sousedy.

Dokument s názvem „Nová odpověď na měnící se sousedství“ evropská „ministryně zahraničí“ Catherine Ashton a komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle představili včera jménem Evropské služby pro vnější činnost (EEAS).

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy dnes dvacetistránkový materiál představí také na summitu sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8, který se koná ve francouzském Deauville.

Dokument z velké části rozvíjí myšlenky, které komisař Füle vyjádřil v dubnovém rozhovoru pro EurActiv (EurActiv 13.4.2011).

Ashton a Füle včera vysvětlili, že navzdory hospodářské krizi EU na Evropskou politiku sousedství uvolní další 1,24 miliard eur. V minulosti již přitom na tuto oblast bylo na léta 2011-2013 vyhrazeno 5,7 miliard eur.

Členské státy EU navíc v Evropské radě podpořili návrh baronky Ashton navýšit jižnímu Středomoří objem půjček z Evropské investiční banky o 1 miliardu eur. Tyto peníze by státy na severu Afriky měly mít k dispozici rovněž do roku 2013.

Svou přítomnost v Severní Africe a na Blízkém východě na žádost Catherine Ashton posílí také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Banka očekává, že do roku 2013 by mohla těmto zemím ročně půjčovat zhruba 2,5 miliardy eur.

„S ohledem na to, v kolika zemích v našem sousedství probíhá demokratizační proces, je tato aktualizace důležitější než kdy předtím. Je nutné, abychom my v Evropě svým sousedům dali komplexní nabídku a abychom ve svém sousedství vybudovali trvalá partnerství,“ uvedl komisař Füle.

Český eurokomisař dodal, že nová politika musí počítat s vyšším stupněm diferenciace. „Není to ušité na jednotnou míru. Větší podpora ze strany EU je podmíněná. Bude záležet na pokroku v budování a upevňování demokracie a na dodržování zásad právního státu. Čím více bude země postupovat ve svých vnitřních reformách, tím více podpory z EU dostane,“ uvedl komisař.

Nadace pro demokracii

Novinkou je ve strategii posilování partnerství s nevládními organizacemi a občanskou společností. EU v dokumentu prohlašuje, že je připravena svou pomoc více zpřístupnit nevládním organizacím. Sloužit by k tomu měl speciální „Nástroj pro občanskou společnost“ (Civil Society Facility).

Materiál navíc počítá s vytvořením „Evropské nadace pro demokracii“ (European Endowment for Democracy), která by podporovala politické strany, neregistrované nevládní organizace, odbory a další sociální partnery. Svým jménem nadace zjevně kopíruje název americké Národní nadace pro demokracii, neziskové organizace financované Kongresem, která podporovala občanskou společnost v zemích střední a východní Evropy v době před a po pádu Berlínské zdi.

EU chce také podporovat svobodu sdělovacích prostředků. Zástupcům občanské společnosti by ráda pomohla zajistit neomezený přístup k Internetu a moderním komunikačním technologiím.