EU a USA zřejmě oznámí další sankce proti Rusku

zdroj: ShutterStock.

Spojené státy a Evropská unie připravují kvůli aktuální situaci na Ukrajině další sankce proti Rusku, k jejich oznámení dojde pravděpodobně dnes (28. dubna). Mělo by dojít k rozšíření seznamu osob a organizací, kterým tak bude zakázán vstup na území USA a členských zemích EU a zároveň jim bude zmražen majetek.

Již v polovině dubna ministři členských zemí EU rozšířili seznam ruských občanů, na které kvůli aktuálnímu dění na Ukrajině uvalily sankce. Seznam obsahující 33 jmen ruských a ukrajinských představitelů, kterým EU přičítá vinu za anexi Krymu, by měl být dále rozšířen o dalších patnáct jmen. Podle agentury Reuters by se tak mělo stát po dnešní mimořádné schůzce zástupců členských států v Bruselu, která začne v poledne. 

Agentura uvedla, že mezi členskými zeměmi existuje na podobě širšího seznamu shoda, a jednání by proto měla být rychlá. Osoby, které se na seznam dostanou, nebudou smět po evropské osmadvacítce cestovat a zároveň jim bude na území EU zmražen majetek. O plošných hospodářských sankcích vůči Rusku, které jsou stále ve hře, by se ale zatím jednat nemělo. 

Dalšími sankcemi hrozí Moskvě i USA. Washington uvalil na Rusko sankce před několika týdny, a postihl tak padesát osob z okruhu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a současného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zadržen byl i český důstojník

Důvodem, proč Západ zvažuje další postihy, je aktuální vývoj na Ukrajině. EU společně s USA vytýká Rusku, že zatím ničím nepřispělo k uklidnění situace, nerespektuje ženevskou dohodu z předminulého týdne, a naopak neustálé přilévá olej do ohně. 

O víkendu navíc došlo k zadržení osmi členů mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ukrajinskými separatisty, mezi nimiž se nachází i jeden český důstojník. V neděli byl kvůli nemoci propuštěn Švéd, další propouštění se ale podle mluvčí proruských radikálů nechystá.

Samozvaný starosta Slavjansku, centra proruských separatistů, Vjačeslav Ponomarjov požaduje výměnu rukojmí za zajaté proruské ozbrojence. Zadržené členy mise OBSE, která v zemi provádí vojenské inspekce, označil za špiony.

O jejich propuštění jedná i český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jednání jsou ale podle informací ČTK komplikována nepřehlednými informacemi. Agentuře to sdělil to český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch.

Další lidová republika 

V neděli večer došlo také k vyhlášení další separatistické „lidové republiky“. Po vzoru sousední Doněcké oblasti se tak stalo ve východoukrajinském Luhansku. 

Podle agentury Unian separatisté naplánovali na 11. května referendum a požadují, aby se druhým státním jazykem stala ruština. Zároveň vydali prohlášení, v němž oznamují, že v případě zákroku bezpečnostních složek věrných kyjevské vládě požádají Rusko o vyslání „mírových sil“.  

O podobný krok se pokusili i ozbrojenci v Charkově, ale policie jejich pokus překazila. 

Autor: Lucie Bednárová/Reuters.