Druhý summit EU – Brazílie se koná v Riu

Historicky druhý summit EU – Brazílie se koná v brazilském městě Riu de Janeiru. EU zastupuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Komise José Manuel Barroso.

EU navázala první politické kontakty s Brazílií v roce 1960. První bilaterální summit se však uskutečnil v Lisabonu až v roce 2007 za portugalského předsednictví, kdy bylo nastartováno strategické partnerství. EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem Brazílie a v roce 2007 měl import z Brazílie do EU hodnotu 32,3 miliardy eur a import ze členských zemí Unie do Brazílie 21,2 miliardy eur.

Úkolem historicky druhého vzájemného summitu je schválení Akčního plánu, který bude obsahovat konkrétní ustanovení, podle níchž se bude strategické partnerství v budoucnu řídit. Akční plán se dotkne oblastí jako je bezpečnost, udržitelný rozvoj, regionální spolupráce, výzkum a nové technologie a dalších. Summit tedy nastartuje novou etapu vzájemných vztahů.

EU na summitu zastupoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní Unii předsedá a předseda Komise José Manuel Barroso. Za Brazílii se summitu účastnil prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Summit je zároveň poslední oficiální akcí šestiměsíčního francouzského předsednictví, které se Nicolas Sarkozy zúčastnil.

Sarkozy během své návštěvy podpořil brazilské ambice stát se stálým členem Rady bezpečnosti OSN, když řekl: „Jsem přesvědčen, že potřebujeme stálého člena Rady bezpečnosti OSN jako je Brazílie.“ Zároveň řekl, že na příští schůzce zemí G20, která se uskuteční v dubnu příštího roku v Londýně, bude Francie a Brazílie koordinovat svůj postup v otázce řešení světové finanční a hospodářské krize. „Rozhodli jsme se s prezidentem Luiz Inaciem Lula da Silvou, že systém musí být od základu změněn,“ řekl k tomu Nicolas Sarkozy.

Francouzského prezidenta na návštěvě Brazílie doprovází řada ministrů francouzské vlády a podnikatelé. Očekává se, že Francie podepíše s Brazílií bilaterální dohodu, v rámci níž Francie poskytne Brazílií expertní pomoc při stavbě konvenčních ponorek i ponorky s jaderným pohonem.