Dohoda s USA o sdílení dat cestujících je o krok blíž, Parlament má však stále výhrady

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Evropská unie je opět blíže k dohodě se Spojenými státy o sdílení jmenné evidence cestujících. Návrh smlouvy prošel Výborem pro občanské svobody v Evropském parlamentu. Část europoslanců však se sdílením dat nesouhlasí. Parlamentní zpravodajka k této otázce prohlásila, že dohoda byla přijata pod tlakem.

Europoslaci ve Výboru pro občanské svobody v úterý (29. března) posvětili kontroverzní dohodu o sdílení jmenné evidence cestujících (PNR), kterou hodlají s Evropskou unií podepsat Spojené státy.

Dohoda, která má být součástí strategie pro boj proti terorismu, umožňuje orgánům Spojených států získávat a uchovávat informace o všech cestujících odlétajících do USA. Týká se to i čísel kreditních karet.

Ve výboru dohodu s USA podpořila Evropská lidová strana (EPP) a Evropští konzervativci a reformisté (ECR), do jejichž řad patří i čeští poslanci z KDU-ČSL a ODS. Proti se postavili liberálové a demokrati (ALDE), zelení a Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice (GUE/NGL). Pro podepsání smlouvy se celkem vyslovilo 31 poslanců, 23 bylo proti a jeden se zdržel.

Odpůrci smlouvy argumentovali zejména tím, že podmínky ochrany osobních dat ve smlouvě nevyhovují evropských standardům. Obavy se týkají se především toho, že získané osobní údaje mají být pro americké úřady přístupné po dobu deseti let a v případě vyšetřování teroristického činu dokonce až patnáct let.

Obchod s občanskými právy

„Výsledek hlasování jasně ukázal, že vůči dohodě existují silné výhrady,“ okomentovala jednání výboru nizozemská europoslankyně Sophie in ’t Veld (ALDE), která je zpravodajkou pro tuto otázku.

Zdůraznila však, že odmítnutí smlouvy by mohlo znamenat omezení bezvízového cestování Evropanů do Spojených států. Tento „obchod se základními právy evropských občanů, který probíhá pod silným tlakem“ označila za „politováníhodný“.

Sdílení údajů z PNR již navzdory německému odporu dali v prosinci minulého roku zelenou evropští ministři (EurActiv 15.12.2011). Mezi některými členy Evropského parlamentu se tento krok setkal s kritikou.

„Tato smlouva neochraňuje základní práva, což opakovaně zdůraznil i Evropský parlament a některé evropské soudy,“ řekl tehdy německý europoslanec Jan Philipp Albrecht ze Strany zelených.

Nyní se bude čekat na plenární zasedání Parlamentu, které by mělo o návrhu smlouvy hlasovat 19. dubna.  

V současné době sdílení osobních údajů cestujících probíhá podle prozatímní dohody z roku 2007, která má platnost do července 2014.  Pokud Parlament novou dohodu nepodpoří, budou jednání muset začít nanovo, nebo se bude jednat o prodloužení stávající smlouvy.

Podle Albrechta je přitom možné, že by se Parlament rozhodl vydat stejnou cestou, jako když opakovaně zamítl uzavření dohody SWIFT, která se týkala výměny citlivých bankovních údajů mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Dohoda musela být revidována a schválena byla až po dlouhé debatě v červenci 2010 (EurActiv 8.7.2010).

„Nová dohoda o PNR by narušila ochranu údajů o občanech EU, a proto je nepřijatelná. Evropský parlament již prokázal, že může hrát roli obhájce práv občanů EU, a to při debaklu dohody SWIFT. Nyní se musí postavit další výzvě,“ řekl europoslanec v prosinci.