Do Evropy zatím přišlo 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, EU očekává miliony dalších

Ukrajinští uprchlíci u polského města Přemyšl © EPA-EFE/Darek Delmanowicz POLAND OUT

Do zemí Evropské unie již z Ukrajiny od začátku ruské invaze zamířilo 300 tisíc uprchlíků. Novinářům to dnes řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, podle níž se evropský blok musí připravit na miliony lidí prchajících před válkou. Johanssonová dnes probírá společnou strategii pomoci běžencům na mimořádné schůzce s ministry vnitra členských zemí.

„Jsem hrdá na to, jak evropští občané na hranicích předvádějí konkrétní solidaritu s Ukrajinci prchajícími před touto hroznou agresivní válkou,“ prohlásila Ylva Johanssonová. Unie se musí připravit na mnohem větší počty uprchlíků, než je dosavadních 300 tisíc, dodala.

Ministři budou dnes podle ní diskutovat mimo jiné o aktivaci směrnice o dočasné ochraně, která umožňuje EU pružnější reakci v případě mimořádného přílivu uprchlíků. Pravidla přijatá v roce 2001 v reakci na uprchlickou krizi při konfliktech v bývalé Jugoslávii dosud unie nikdy nepoužila.

„Myslím, že je pravý čas na její využití, protože by poskytla uprchlíkům dostatečnou ochranu a také možnost dostat se do EU,“ řekla komisařka. Dodala, že předloží také plán finanční a další pomoci těm státům, které přijímají největší počty uprchlíků. Mezi ně patří zvláště Polsko a další země východního křídla Unie, řadu Ukrajinců už přijalo i Česko.