Diplomatické „fiasko“ zastínilo summit Východního partnerství

zdroj: www.premier.gov.pl.

Dvoudenní summit členských zemí EU a jejich východních partnerů, který před víkendem probíhal pod taktovkou polského předsednictví ve Varšavě, poznamenal diplomatický karambol. Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán odmítly připojit svůj podpis k deklaraci odsuzující potlačování základních lidských práv, demokracie a vlády zákona v Bělorusku.

Představitelé zemí ležících na východ od unijních hranic, kteří se účastnili již druhého summitu tzv. Východního partnerství (první probíhal za českého předsednictví v Praze), odmítli podepsat deklaraci odsuzující nedodržování základních lidských práv, svobody slova a nezávislost médií v Bělorusku. Svůj podpis k textu přidaly pouze členské země EU.

Bělorusko, kde vládne již téměř dvacet let autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka, je v poslední době trnem v očích zejména kvůli zásahům proti demonstrantům, kteří protestovali proti výsledkům zmanipulovaných prezidentských voleb v prosinci loňského roku (EurActiv 20.12.2010), a za věznění politických odpůrců.

Běloruská delegace se summitu Východního partnerství, iniciativy Evropské komise, jejímž hlavním cílem je zlepšit „sousedské“ vztahy EU se šesti východními partnery (Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou), odmítla zúčastnit.

Polský premiér Donald Tusk a stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se sešli s představiteli běloruské opozice. Její lídr, Anatolij Lebedko, byl ale po návratu z Varšavy zadržen běloruskou policií.

Deklarace nezmiňuje porušování lidských práv v žádné jiné zemi Východního partnerství.

Podle polského rozhlasu hlavní opoziční strana v Polsku Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslava Kaczyńského obvinila vládu a zejména ministra zahraničí Radka Sikorského z toho, že selhala při přípravě celého summitu. Podle ní odmítnutí podpisu pěticí partnerských zemí představuje pro polskou diplomacii „fiasko“. Vyzvala proto voliče, aby si na tento „debakl“ vzpomněli při parlamentních volbách, které se v Polsku konají 9. října.

Pomoc za pokrok

I přesto, že polská opozice hovoří o selhání polského předsednictví, je důležité zmínit, že všichni účastníci varšavského summitu vyjádřili podporu deklaraci, v níž se Evropská unie opětovně zavázala k tomu, že bude zemím Východního partnerství pomáhat v integračním procesu. Podání pomocné ruky ale podmínila „skutečným pokrokem“ v reformním procesu.

Motivací pro vnitrostátní reformy je pro partnerské státy zejména vidina uzavření dohod o usnadnění vízového režimu s EU. Akční plány na vízovou liberalizaci byly zatím podepsány pouze s Ukrajinou a Moldavskem.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso přislíbil, že Východní partnerství se může těšit na větší rozpočet. „Komise navrhla dodatečné financování, které umožní další rozvoj Východního partnerství,“ uvedl Barroso. Iniciativa má nyní k dispozici téměř dvě miliardy eur.