Diplomacie přes léto nespí. EU hledá novou formu vztahů k USA

© Shutterstock

EU považuje Spojené státy za své přátele. Nejsou to však jediní spojenci, připomněla šéfka unijní diplomacie. Šéf Evropské rady Tusk zase vyzval k reformě Světové obchodní organizace, aby se předešlo obchodní válce a chaosu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu ke spolupráci s Evropou. Prohlásil, že by se měli vyhnout obchodním válkám a předcházet konfliktům a chaosu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Tusk hovořil dnes v Pekingu při zahájení summitu mezi Čínou a Evropskou unií, kde se spolu s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem setkal s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem. Jeho slova zazněla jen několik hodin před setkáním Trumpa a Putina v Helsinkách.

„Všichni jsme si vědomi skutečnosti, že struktura světa se mění před našima očima a je naší společnou odpovědností udělat všechno pro to, aby to byla změna k lepšímu,“ řekl Tusk. Evropa, Čína, USA a Rusko mají podle něho „společnou povinnost“ ne zničit celosvětový řád, ale zlepšit ho reformou mezinárodních obchodních pravidel. „Ještě je čas zabránit chaosu,“ řekl Tusk.

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

EU by měla usilovat o udržení systému WTO a prosazovat široce uplatňované obranné mechanismy proti dumpingu v mezinárodním obchodě. Proti americkým clům se musí přiměřeně bránit, ale zároveň se snažit sporné body s USA překonat, zaznělo na debatě v Ostravě.

Spojené státy, Rusko a Čínu vyzval k reformě Světové obchodní organizace (WTO), která potřebuje nová pravidla pro technologické transfery a dotace v průmyslu. Předseda Komise Juncker na společné tiskové konferenci dodal, že Čína ví, jak otevřít své hospodářství, a může tak učinit, pokud si to přeje.

Čínský premiér Li Kche-čchiang zdůraznil, že jeho země chce usilovat o vyváženější obchod s Evropskou unií. Čína musí pokročit v jednáních o smlouvách s EU a obě strany by se měly zaměřit na to, aby dohody byly uzavřeny brzy, řekl premiér.

Napětí mezi EU a USA je šance pro Čínu

V dnešním společném prohlášení Čína a EU uvedly, že si nabízejí vzájemné otevření trhů a připravují dvoustrannou investiční dohodu. Tu v něm označily za prioritu ve vztazích. EU v prohlášení rovněž uvádí, že vzala na vědomí nedávné čínské závazky zlepšit přístup zahraničních firem na své trhy a více respektovat jejich duševní vlastnictví.

Analytici jsou nicméně k uskutečnění takových kroků ze strany Číny skeptičtí. Obávají se také čínských snah rozložit unijní obchodní blok, který je největší na světě, prostřednictvím svého ekonomického vlivu ve východní Evropě.

Nová Hedvábná stezka je zatím spíš chiméra, ukazují zkušenosti Visegrádu

Slovensko, Polsko a Maďarsko mají s Čínou podobné zkušenosti. Navzdory velkému důrazu na vzájemné obchodní vztahy zůstává obchodní bilance ve výrazné nerovnováze a významné čínské investice zatím nepřichází. Jak se země V4 staví k Číně politicky? A co má vlastně asijská velmoc za lubem?

Čína, po léta obviňovaná z ochranářských tendencí, se nyní uprostřed eskalujícího obchodního konfliktu se Spojenými státy snaží tento svůj obraz změnit. Ve snaze získat proti USA spojence schválila například obří investici německého chemického koncernu BASF ve výši deseti miliard dolarů (221 miliard Kč).

Americký prezident Trump varoval, že je připraven zavést jako opatření proti údajnému narušování mezinárodního obchodu ze strany Číny dovozní cla na čínské zboží v celkovém objemu více než 500 miliard dolarů (11 bilionů Kč). To představuje téměř celý loňský čínský dovoz do USA. Čína uvedla, že zavede protiopatření.

Evropské unii Trump hrozí zavedením dvacetiprocentního cla na veškerá auta dovážená do USA z Unie. Trump EU nedávno označil za nepřítele své země, především v souvislosti s obchodní problematikou. Americký prezident opakovaně poukazuje především na Německo.

Trump vyhrožuje cly na evropská auta. Dopad na Česko by nebyl příliš tvrdý

Spojené státy a Evropská unie se dostávají na pokraj obchodní války, ve které ochranářská opatření z jedné strany reagují na kroky strany druhé. Aktuálně jde o dovoz evropských automobilů do USA.

Kdo jsou přátelé USA?

V Bruselu dnes probíhá schůzka evropských ministrů zahraničí. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a zástupci několik států před dnešní schůzkou Trumpa s Putinem zdůraznili, že vztahy mezi USA a Evropou pokládají za partnerské.

Místopředseda české vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček novinářům řekl, že je dobře, že se helsinská schůzka odehrává. „Vždy je dobré vyjednávat. Žádná konkrétní očekávání nemám,“ podotkl.

„Bylo by celkem dobré, zeptat se ho, koho vlastně pokládá za přátele,“ poznamenala dnes Mogheriniová k Trumpovým výrokům. Evropské unii je podle ní zcela jasné, kdo jsou její přátelé. Změna americké administrativy přátelství EU a Spojených států podle ní neohrozila.

„Jsme a vždy budeme přátelé a blízcí partneři. Ale ve světě máme také mnoho dalších přátel: Kanadu, Jižní Koreu, Japonsko – zítra (v úterý) s nimi podepisujeme obchodní dohodu – Austrálii, Nový Zéland,“ připomněla Mogheriniová.

Summit NATO byl dramatický, ale velká překvapení nepřinesl

Americký prezident Donald Trump urgoval evropské spojence, aby zvýšili své vojenské výlohy a přestali záviset na americké pomoci. Evropa se ale bude dále držet rozpočtových závazků odsouhlasených na velšském summitu před čtyřmi lety.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders poznamenal, že před Trumpovou schůzkou s Putinem je potřeba připomenout trvající evropskou podporu Ukrajině a Gruzii. „Máme tu anexi Krymu, nepokoje na Donbasu, na východě Ukrajiny a máme tu známou situaci v Gruzii. Je pro nás zásadní potvrdit naši solidaritu s Ukrajinou a Gruzií,“ poznamenal.

„Myslím, že Spojené státy nejsou prezident Trump a Trump není USA,“ poznamenal lucemburský ministr Jean Asselborn. Jeho maltský kolega Carmelo Abela poznamenal, že nevidí nepřátele, ale jen partnery, byť by s některými bylo možné spolupracovat lépe. „V zásadě doufám, že některé otázky, kterých se oba lídři (v Helsinkách) dotknou, udělají ze světa hezčí místo,“ dodal.

Německý šéfdiplomat: Na USA už nemůžeme spoléhat

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes ovšem v rozhovoru pro mediální skupinu Funke uvedl, že Evropa se už na Spojené státy nemůže plně spoléhat, a vztahy s Washingtonem tak musí přizpůsobit novým podmínkám. Vyzval, aby ve vztahu k USA Evropská unie vystupovala sebevědomě a suverénně.

„Nemůžeme se na Bílý dům už plně spoléhat,“ řekl Maas. „Abychom mohli partnerství s USA zachovat, musí být uzpůsobeno,“ dodal.

Jasným důsledkem nové situace ve vztazích Evropy se Spojenými státy musí být podle šéfa německé diplomacie to, že se EU musí ještě více stmelit. Jedině „sebevědomá a suverénní“ Evropa může totiž podle něj „absurdním“ tweetům a slovním výpadům amerického prezidenta čelit.

Americká cla českému průmyslu výrazně neuškodí. Obchodní válka by ale mohla

Americká cla na ocel a hliník by se českého průmyslu výrazně dotknout neměla. Panují ale obavy z přetížení evropského trhu levnou ocelí především z Číny, ale i z amerických cel na dovoz evropských automobilů. EU v obou případech chystá protiopatření.