Další sankce na Rusko budou možné až po vyšetření otravy, říká Komise

© EPA

Další sankce Evropské unie na Rusko mohou být uvaleny až poté, co vyšetřování odhalí, kdo je odpovědný za otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, proti němuž byla podle Berlína použita nervově paralytická látka. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise. Zdůraznil, že zatím žádné takové vyšetřování neprobíhá.

Mnozí představitelé jednotlivých evropských států už zjevné otrávení Navalného ostře odsoudili a množí se výzvy k potrestání Ruska za další použití nervově paralytické látky ze skupiny novičok. Tou byl otráven už v roce 2018 v Británii také někdejší ruský dvojí agent Sergej Skripal.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nejnovější případ otravy označila za opakovaný „opovrženíhodný a zbabělý čin“.

Mluvčí Komise Peter Stano dnes řekl, že v tuto chvíli neprobíhá vyšetřování Navalného kauzy. Nezávislé vyšetření a předání pachatelů spravedlnosti podle něj musí zajistit Rusko. EU bude reagovat na základě příštích kroků Moskvy, zdůraznil Stano.

Německá kancléřka Angela Merkelová čelí zvýšenému tlaku na přehodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět po dně Baltského moře zemní plyn z Ruska do Německa.

Německý regulátor odmítl dát plynovodu Nord Stream 2 výjimku z pravidel EU

Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Rozhodovat teď budou pravděpodobně soudy.

Rusko pro sankce nevidí důvod

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes odmítl obviňování Ruska, že je odpovědné za otravu opozičního politika Alexeje Navalného. Taková věc by podle Peskova nikomu nepomohla. Kreml prý nerozumí, co by v souvislosti s případem Navalného mohlo být příčinou sankcí proti Moskvě.

Německá kancléřka Merkelová ve středu informovala, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Řekla také, že Německo se bude se svými partnery v NATO radit o způsobech, jak na otravu ruského bloggera reagovat. „Nerozumíme tomu, jaké by mohly být důvody pro nějaké sankce,“ řekl mluvčí Kremlu.

Německý ministr Maas vyzval Rusko, aby se podílelo na vyšetřování otravy Navalného

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Moskvu, aby spolupracovala na vyšetřování otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Prohlásil to dnes před začátkem dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí EU.

Peskov zopakoval, že doufá, že německé úřady se s těmi ruskými podělí o informace o případu Navalného. „Máme jasný zájem na tom, aby byly zjištěny příčiny toho, co se stalo s berlínským pacientem,“ tvrdí Peskov. Navalnyj byl na kliniku Charité přepraven z Ruska minulý měsíc v bezvědomí a s příznaky otravy, které se u něj projevily poté, co si dal čaj. Předtím byl hospitalizován v Omsku, kde tamní lékaři tvrdili, že laboratorní testy žádné stopy otravy či nějaké toxické látky neprokázaly.

Navalnyj až do svého onemocnění patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Putina a specializoval se na vyšetřování případů politiky v ruských nejvyšších kruzích.