Další krok proti nelegální migraci. EU chce posílit pobřežní stráž, nové lodě dostane i Libye

© Shutterstock

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž se má do roku 2020 rozrůst až na 10 000 lidí. Kromě ochrany hranic budou pohraničníci moci nosit zbraň, odmítnout vstup do EU a pomáhat s navrácením migrantů zpět do zemí původu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém středečním projevu zdůraznil, že Evropská unie potřebuje silnější a efektivnější ochranu vnější hranice. Podle návrhu unijní exekutivy proto dojde do dvou let k navýšení počtů příslušníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na 10 000 lidí. Jde o výrazný nárůst, jelikož v současnosti je počet pohraničníků v řádu stovek.

Pronásledování teroristů a více vojáků na vnějších hranicích. Junckerovu projevu o stavu EU vévodila bezpečnost

Předseda Evropské komise pronesl na půdě Evropského parlamentu tradiční projev o stavu Evropské unie. Jeho slova o migraci, obraně nebo euru sklidila potlesk i kritiku.

Aby byl tento plán uskutečnitelný, navrhuje Komise navýšit počet příslušníků stráže o personál dlouhodobě či krátkodobě vyslaný členskými státy EU. Novinářům to dnes v Bruselu řekl komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

„Do roku 2020 zřídíme stálý sbor 10 000 zaměstnanců EU. Členské státy budou muset přispívat ke stálému sboru vysláním svých odborníků, ať dlouhodobě či krátkodobě,“ uvedl Avramopulos. „Není to jen číslo, které nás napadlo, je to výsledek studie, kterou jsme si udělali, a našich zkušeností. Je to počet, který potřebujeme, abychom byli do budoucna lépe připraveni,“ vysvětlil.

„Nová operační složka Evropské pohraniční a pobřežní stráže o počtu 10 000 zaměstnanců EU a posílená Agentura EU pro azyl zajistí solidaritu, která bude účinně fungovat v praxi vždy, kdykoli to bude zapotřebí,“ prohlásil první místopředseda Komise Frans Timmermans.

Více financí a pravomocí pro pohraniční stráž

Příslušníci pohraniční stráže získají více pravomocí i povinností. Kromě ochrany vnějších hranic budou kontrolovat totožnost příchozích, budou moci povolit či odmítnout vstup do EU a pomáhat při rychlejším provádění rozhodnutí o návratu těch, kdo nebudou mít na pobyt v Unii právo.

V letech 2021 až 2027 bude navíc rozpočet Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž zvýšen na téměř 11,3 miliardy eur (asi 290 miliard Kč). S navýšeným rozpočtem bude agentura schopna získat vlastní vybavení, jako jsou plavidla, letadla a vozidla, čímž bude postupně snižovat svou závislost na příspěvcích členských států EU. Stejně tak nebude muset čelit situacím, kdy je účinnost jejich operací ohrožena kvůli nedostatku zdrojů.

„Jak včera řekl předseda Juncker, nenavrhujeme militarizaci naší Unie, jelikož nikdy nebudeme pevností,“ řekl Avramopulos. „Chceme být efektivnější při řízení našich hranic, při zachování a obraně našich hodnot otevřenosti a tolerance, protože Evropa bude nadále nabízet bezpečnost těm, kteří potřebují ochranu,“ dodal.

Členové Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž budou podléhat pravidlům a vedení země EU, na jejímž území budou působit. Podle návrhu budou moci být rozmístěni i mimo země EU, ale pouze se souhlasem dané země. To zahrnuje například pomoc při navrácení migrantů a vyměňování informací se třetími zeměmi, včetně sledování trendů nelegální migrace.

Při plnění svých úkolů budou mít zaměstnanci agentury právo nosit servisní zbraně, střelivo a vybavení schválené hostitelským členským státem. Mohou být použity jen při legitimní sebeobraně a obraně členů týmů nebo jiných osob.

Avramopulos, který nynější návrh označil jako „poslední dílek migrační skládačky“ očekává diskusi už příští týden na neformálním summitu EU k migraci v rakouském Salzburgu. „Země EU se musí po měsících marných jednání domluvit na nové podobě pravidel unijní azylové politiky,“ prohlásil.

O návrhu Komise budou nyní muset jednat členské státy EU a Evropský parlament.

V4 podpoří libyjskou stráž

Posílení nečeká jenom evropskou pobřežní stráž, ale i tu na druhé straně Středozemního moře. Na rozšíření libyjských kapacit se přitom podílí i Česká republika společně s ostatními státy Visegrádské skupiny.

V4 letos poskytla evropskému fondu pro Afriku příspěvek v hodnotě 35 milionů eur. Na dnešní konferenci k migraci a bezpečnosti ve Vídni se přitom zástupci V4 rozhodli tyto finance využít na nákup lodí pro libyjskou pohraniční stráž. Informoval o tom ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se konference zúčastnil.

„Mám radost, že jsme se se zeměmi Visegrádu dohodli na konkrétní pomoci pro řešení situace ve Středozemním moři. Peníze půjdou libyjské pobřežní stráži na nákup 4 hlídkových lodí a jejich provoz,“ uvedl Hamáček na Twitteru.