Dalajláma vyzval Ashton, aby do Tibetu vyslala unijní diplomaty

zdroj: CreativeCommons.org, Yancho Sabev.

Tibetský vůdce Dalajláma, který nedávno zavítal i do České republiky, se obrátil na vysokou představitelku EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a požádal ji, aby ze své pravomoci vyslala do Tibetu, který již několik desetiletí okupuje Čínská lidová republika, unijní diplomatickou misi. Uvedl to bruselský server EUobserver.

Evropská unie by měla vyvinout na Čínskou lidovou republiku větší tlak a přesvědčit ji, aby umožnila evropským diplomatům návštěvu okupovaného Tibetu. Při příležitosti jeho návštěvy České republiky to bruselskému serveru EUobserver sdělil nejvyšší vůdce Tibeťanů Dalajláma

„Situace v Tibetu je velmi zoufalá. Je nezbytné, aby mezinárodní společenství vyslalo na tibetské území delegaci, která by situaci vyšetřila přímo na místě,“ uvedl tibetský vůdce, který je od padesátých let minulého století nucen žít v politickém exilu v Indii. 

„Pokud Číňané odmítnou vyhovět, EU by mohla vyjádřit hluboké znepokojení a otevřít otázku na mezinárodním fóru, jako je Rada pro lidská práva OSN,“ dodal Dalajláma, který do Prahy přijel na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla. 

Podle informací serveru diplomatická služba (EEAS), v jejímž čele stojí vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, se o navázání formálních politických kontaktů s Tibetem několikrát pokusila, ale snahy o návštěvu okupované země vždy zmařily odmítavé čínské úřady. 

„Čína je nezávislý stát a máme dostatečnou kapacitu, abychom se s problémy na našem území vypořádali sami. V žádném případě proto neumožníme, aby do tibetského autonomního regionu vstoupila nějaká zahraniční mise,“ sdělil novinářům v reakci na Dalajlámovou výzvu čínský vicepremiér, který je pověřen starat se o tibetské záležitosti, Žu Wej-kun. „Nevěřím, že zásah nějaké zahraniční síly může dosáhnout něčeho konstruktivního. Povede to jen k eskalaci krize a válkám,“ dodal na tiskové konferenci v Bruselu. 

EU vyzval, aby se v době hospodářské krize, kdy jsou vztahy mezi Bruselem a Pekingem obzvlášť důležité, nevměšovala do čínských vnitřních záležitostí. Čína to podle jeho slov také nedělá.