Civilní mise EU bude v Gruzii působit prozatím jeden rok

Ministři zahraničí se během svého pravidelného setkání shodli na podobě mandátu pozorovatelské mise EU v Gruzii. Jejich rozmístění v separatistických provinciích Jižní Osetii a Abcházii bude ale záviset na politické politické situaci a dalším vývoji událostí.

Témata

Situace v Gruzii byla hlavním bodem na jednání ministrů zahraničí členských států, kteří se sešli ke dvoudennímu jednání v Bruselu. Ministři schválili vyslání prozatím dvousetčlenné mise EU do Gruzie. Zatím však není jasné, zda budou pozorovatelé z Unie působit i v Jižní Osetii a Abcházii. Rusko dalo jasně minulý týden najevo, že je proti tomu (viz EA 11/09/2008).

Civilní mise EU by měla přispět ke stabilitě v Gruzii. Měla by mít hlavní sídlo v Tbilisi a působit také v regionech. K jejím hlavním úkolům bude patřit dohled nad dodržováním podmínek příměří a nad stahováním vojáků. Náklady na vyslání a provoz mise by měly činit 31 milionů eur a předpokládaná délka jejího trvání je 12 měsíců. EU jmenovala zvláštního zástupce pro Gruzii. Stal se jím Pierre Morel. Jeho mandát ani pravomoci zatím nejsou definované.

Ministgři zahraničí také schválili návrh komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldner, který předpokládá poskytnutí finanční pomoci Gruzii ve výší 500 milionů eur. Gruzii by měl být k dispozici pro období 2008 – 2010. Pomoc by měla směřovat především na obnovu infrastruktury, finanční stabilitu, hospodářskou obnovu a v neposlední řadě na asistenci uprchlíkům při jejich návratu do válkou poničených domovů.

Stanoviska

Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana k otázce rozmístění unijních pozorovatelů řekl, že je nyní prioritou dodržet stanovený itinerář z 8. září tj. umístit 200 pozorovatelů EU na území Gruzie před 1. říjnem. Javier Solana dodal: „Pak uvidíme, jak se situace vyvine.“

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner ke stahování ruských jednotek z Gruzie řekla: „Stahování je proces a my jsme rádi, že již začalo.“ Benita Ferrero-Waldner v souvislosti s balíčkem finanční pomoci Gruzii řekla, že Komise udělá maximum pro to, aby zajistila, že peníze z této pomoci gruzínská vláda nepoužije na nákup zbraní.

Další kroky

Mezinárodní jednání o budoucnosti separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie se uskuteční 15. října v Ženevě. Pokud EU rozmístí 200 pozorovatelů na území Gruzie před 1. říjnem, stáhne Rusko do 10. října své jednotky z Gruzie.