Čínská delegace odletěla, v Česku jsou dnes vietnamští podnikatelé

Město Danang ve Vietnamu; zdroj: Shutterstock; autor: Alexander Mazurkevich

Kromě Číny rozvíjí Česko své obchodní vztahy také s další asijskou zemí ovládanou komunistickou stranou – Vietnamem. Na několikadenní návštěvě je tak v tuzemsku delegace vietnamských podnikatelů. S asijským státem EU nedávno podepsala obchodní dohodu, na kterou se snáší kritika kvůli lidským právům a dopadu na vietnamský pracovní trh.

Vedle pompézní návštěvy čínského prezidenta začalo včera také česko-vietnamské podnikatelské setkání. Do Prahy dorazila k jednáním o možných akvizicích jedenáctičlenná delegace vietnamských investorů, která se zdrží až do pátku.

Asie je i hlavním cílem nové OBCHODNÍ STRATEGIE Evropské unie.  

Navštívit má také provozy konkrétních firem. Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR), která setkání organizuje, mají Vietnamci zájem o konzervárnu na ovoce, konzervárenské a mrazící technologie na zpracování ovoce, mlýn a silo a také o koupi 100 tisíc tun pšenice ročně.  

O vietnamské investice se podle komory zajímají necelé tři desítky českých firem a také banky, Česká exportní banka (ČEB) nebo Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

„Tyto obchodní aktivity navazují mimo jiné na podnikatelské mise Hospodářské komory do Vietnamu. Na té poslední v listopadu loňského roku dvacítka českých firem doprovázela předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD),“ připomněl viceprezident HK ČR Bořivoj Minář.

Další podnikatelskou výpravu, doprovázející ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) organizoval minulý rok také Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Historické vztahy

Firmy se v asijské zemi zajímaly o obchodní kontakty v oblastech, jako jsou chemické výrobky, automobilový průmysl, letecký a obranný průmysl, zdravotnictví, potravinářství, strojírenství, personální služby nebo výzkum a vývoj.

Komora si od Vietnamu slibuje úspěchy například proto, že tato devadesátimilionová země zaznamenává pokračující ekonomický růst a disponuje dostatkem levné, ale kvalifikované pracovní síly, nízkou cenou materiálů a nízkými poplatky za energie.

Podle Mináře je pro Česko atraktivní i díky tomu, že mnoho Vietnamců zde studovalo a hovoří plynně česky.

Ne vše je ale v socialistickém Vietnamu růžové. Firmy si nejčastěji stěžují na byrokracii, nepřehledný právní systém, korupci a těžko vymahatelné pohledávky.

Obchodní dohoda

Obchod České republiky s Vietnamem v posledních letech rostl, zatím však Česko z asijské země dováží více, než do ní exportuje.

V roce 2014 dosáhl obrat vzájemného obchodu více než 15,5 miliardy korun. Český export do Vietnamu přitom představoval asi 2 miliardy korun, zatímco dovoz z Vietnamu zbývajících 13,5 miliardy korun.

Proč je Vietnam pro české podnikatele lákavý? Přečtěte si náš ČLÁNEK.

Se svým zájmem o zvýšení přítomnosti ve Vietnamu ale nebude Česká republika mezi zeměmi EU sama. Nové příležitosti má otevřít obchodní dohoda, kterou Evropská unie se socialistickou zemí finálně dojednala v prosinci a kterou musí nyní schválit členské země a Evropský parlament.

Díky ní se má zrušit nejen drtivá většina cel ve vzájemném obchodě, ale také některé administrativní bariéry.

„Jedná se o vůbec nejambicióznější dohodu, kterou doposud EU uzavřela s rozvojovou zemí,“ řekl EurActivu český europoslanec Jan Zahradil (ODS), který za dohodu odpovídal jako zpravodaj Evropského parlamentu.

A co lidská práva?

Obchodní dohoda se ovšem setkává také s kritikou. Nová studie mezinárodní nevládní organizace ActionAid například ukázala, že v asijské zemi podpoří zejména vytváření špatně placených míst a ztíží jí tak cestu k dostatku kvalifikovanější pracovní síly.

„Dosud byl Vietnam dobrým příkladem toho, jak může být ekonomický růst hnacím mechanismem pro boj s chudobou – dokud se k němu přistupuje správně. Země dokázala, že je pozoruhodně dynamická a podnikavá a dokáže vytvářet pracovní místa v nových odvětvích,“ píše ve svém komentáři pro EurActiv Ruth Kellyová z ActionAid.

„Studie Evropské komise z roku 2013 ukázala, že obchodní dohoda povede k výraznému posunu ve vietnamské ekonomice od výroby strojů a motocyklů k masové produkci levného oblečení a obuvi,“ dodává však.

Na začátku března kritizovala Komisi kvůli dohodě také evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová, které se nelíbí, že před podpisem Brusel neověřil, jaký dopad bude mít posílení obchodních vztahů na lidská práva ve Vietnamu.

Adéla Denková