Čína a Rusko následují EU, na inspekce do Íránu nepojedou

Plán Teheránu pozvat na prohlídku svých jaderných zařízení jen vytipované zástupce nevyšel. Rusko a Čína včera (13. ledna) následovaly EU a íránské pozvání odmítly.

Peking i Moskva včera odmítly pozvání íránského režimu na exkurzi jeho jaderných zařízení. Připojily se tak k postoji Evropské unie, která nabídku na prohlídku dvou jaderných instalací odmítla, když Írán vyloučil možnost účasti zástupců Velké Británie, Francie, Německa a z mimo unijních zemí také Spojených států.

Zatímco Čína pouze odmítla pozvání, Rusko Teherán přímo upozornilo, že podobné „výlety“ nemohou nikdy plně nahradit regulérní inspekce OSN nebo formální rozhovory mezi Íránem a světovými mocnostmi.

Peking si pravděpodobně nepřeje dráždit Spojené státy před návštěvou čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Washingtonu příští týden. Vymluvil se proto na časovou náročnost takové návštěvy pro jeho zástupce v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. (IAEA)

„Čínský zástupce ve Vídni (kde sídlí IAEA – pozn. red.) je stále ještě v Pekingu. Bylo by proto pro něj mimořádně komplikované cestovat nyní do Íránu,“ zdůvodnil bez dalšího vysvětlování čínské stanovisko mluvčí ministerstva zahraničí Hong Lei.

Ruské stanovisko bylo tentokrát mnohem jasnější a Moskva v něm dala Íránu najevo, že na podobné pokusy o obcházení OSN není zrovna vhodná chvíle.

„Podobné návštěvy by v žádném případě neměly být chápány jako náhrada inspekcí IAEA,“ řekl v Moskvě novinářům ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Teherán po dlouhém tlaku a hrozbě přísnějších sankcí navrhl, že svá jaderná zařízení zpřístupní vybraným diplomatům. Následně také obeslal pozvánku jednotlivým zemím v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni.

Zástupci z Kuby, Venezuely (spojenci Íránu), Brazílie nebo například Turecka si měli ve dnech 15. – 16. ledna 2011 prohlédnout komplexy v íránském Natanzu a Araku. Ze světových mocností Teherán pozval jen Čínu a Rusko, v případě EU byla pozvánka doručena pouze předsedající zemi – Maďarsku.

Před tak EU zůstala otázka, jestli na íránské požadavky přistoupit. Nakonec ale šéfka evropské diplomacie baronka Catherine Ashton selektivní přístup Teheránu odmítla a řekla, že právo na inspekce v jaderných zařízení spadá do kompetencí Organizace spojených národů.

Přestože Teherán včera oznámil, že exkurze jeho jaderných zařízení proběhne i bez účastí mocností, absence EU, Číny a Ruska může vést s velkou pravděpodobností ke krachu dalších jednání o jaderném programu Teheránu, které bylo naplánováno na příští týden v tureckém Istanbulu.