Cichanouská apeluje na EU, aby neuznala běloruské prezidentské volby

Svjatlana Cichanouská © EPA

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný. Oznámily to dnes tiskové agentury.

„Vyzývám vás, abyste neuznali tyto zfalšované volby,“ vyzývá unijní lídry Svjatlana Cichanouská z exilu v Litvě, kam se musela uchýlit pod nátlakem běloruských úřadů. „Lukašenko ztratil veškerou legitimitu v očích našeho lidu a světa,“ dodává ve videu, zveřejněném na serveru YouTube.

Volby podle úřadů pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který je v čele bývalé sovětské republiky od roku 1994. V reakci na výsledek voleb se do ulic vydaly tisíce protestujících po celém Bělorusku. Odpovědí režimu na několik dní trvající demonstrace a stávky, v rámci kterých volají občané po Lukašenkově rezignaci, jsou tvrdé represe, které si vysloužily kritiku evropských lídrů.

Evropa odsuzuje tvrdý zásah proti protestujícím Bělorusům. Ve vzduchu visí možné obnovení sankcí

Bělorusové po oznámení výsledků prezidentských voleb vyšli protestovat do ulic, kde proti nim agresivně zasáhly bezpečnostní složky. Polský premiér Morawiecki vyzval ke svolání mimořádného summitu EU, německý ministr zahraničí Maas k diskusi o opětovném zavedení sankcí.

Opoziční rada a nové volby

„Za účelem mírové transformace jsem iniciovala vznik Národní koordinační rady, která skrze dialog povede proces mírového předání moci. Rada okamžitě vyzve k uspořádání nových, spravedlivých a demokratických voleb pod mezinárodním dohledem,“ informuje Cichanouská ve videu.

Podle tiskových agentur se koordinační rada sejde dnes v Minsku. K hladkému předání moci by podle členek rady měl napomoci i avizovaný brzký návrat Cichanouské z litevského exilu.

„Vážení evropští lídři, vyzývám vás, abyste podpořili ‚běloruské probuzení‘. Vyzývám všechny země, aby respektovaly principy mezinárodního práva. Vyzývám k respektu běloruské suverenity a volby běloruského lidu,“ apeluje opoziční kandidátka.

EU svolala mimořádný summit

EU dala najevo, že přijme sankce proti běloruským představitelům, odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů, při kterých nejméně dva lidé přišli o život a tisíce lidí zadržela policie.

O situaci v Bělorusku dnes budou jednat hlavy států a vlád na mimořádném videosummitu Evropské rady, kteří rozhodnout o podobě a rozsahu sankcí.

Ještě před mimořádným jednáním premiérů a prezidentů zemí EU budou mít videokonferenci předsedové vlád států Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a pobaltských zemí. Právě V4 a pobaltské státy by měly v této otázce podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) sehrát „hlavní roli“.

Ruský prezident Vladimir Putin však v úterý evropské lídry varoval před cizím vměšováním do záležitostí Běloruska, které je blízkým spojencem Moskvy. Již o víkendu ruský prezident přislíbil Lukašenkovi vojenskou pomoc se zajištěním bezpečnosti země.

Babiš: Sankce proti Bělorusku musí přijít rychle, hlavní roli by měla sehrát V4

Poté, co se v pátek ministři zahraničí EU na mimořádné videokonferenci shodli na uvalení sankcí proti Bělorusku, vyzval český premiér Andrej Babiš (ANO) Evropskou unii k tomu, aby byla v běloruské otázce akční. „Sankce musí přijít rychle,“ uvedl v neděli ve svém obvyklém videu.