Česko si vybojovalo vyjádření solidarity od všech lídrů EU, vyhošťování ruských diplomatů se ale nekoná

© European Union, 2021

Lídři unijní sedmadvacítky vyjádřili jednomyslnou podporu Česku v jeho sporu s Ruskem. Vyhošťování dalších ruských diplomatů se však nekoná. Premiér Andrej Babiš o takový krok na pondělním zasedání Evropské rady ani neusiloval.

Evropská rada – zasedání předsedů vlád 27 členských států EU – vedla „strategickou rozpravu“ o Rusku. To má na svém účtu za poslední roky hned několik přešlapů. Kromě ruské agrese na Ukrajině se jedná o zadržení opozičního předáka Alexeje Navalného. Dalším šrámem společných vztahů je nedávné zjištění českých tajných služeb, podle kterých byli ruští agenti zapojeni do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích.

Lídři EU se shodli na tom, že odsuzují „protiprávní, provokativní a destabilizující aktivity Ruska namířené proti EU, jejím členským státům i dalším aktérům.“

„Znovu potvrzuje jednotu a solidaritu EU v souvislosti s těmito činy, jakož i její podporu východním partnerům,“ uvádí se v závěrech pondělního jednání.

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem si pak do závěrů prosadila jasnou větu odkazující právě na vrbětickou aféru. „Evropská rada vyjadřuje solidaritu s Českou republikou a podporuje její reakci,“ dohodli se lídři.

Česko může toto konstatování vnímat jako úspěch. „Jsem rád že do závěru byla doplněna věta kterou jsem požadoval o jednoznačné solidaritě s ČR,“ prohlásil Babiš po pondělním jednání.

Premiér Babiš odlétá do Bruselu na mimořádný summit, tématem bude i únos letadla běloruským režimem

Sídlo Evropské rady po několika měsících opět ožívá. Do Bruselu se dnes dostaví předsedové vlád 27 členských zemí EU.

Na druhou stranu, Česku se v předchozích dnech nepodařilo přesvědčit své evropské partnery o tom, aby vyhostilo ruské diplomaty. K tomuto kroku se neuchýlila ani jedna západní země EU.

Ruskem se budou lídři EU zabývat znovu v červnu, kdy by jim měl šéf evropské diplomacie Josep Borrell předložit zprávu o vztazích mezi EU a Ruskem. Zpráva by měla obsahovat návrhy politických řešení, které budou v souladu s dosavadní strategii EU vůči režimu Vladimira Putina. Ta se řídí pěti základními principy – a to dodržování Minských dohod, posilování vztahů se zeměmi Východního partnerství (například s Ukrajinou), posilování evropské odolnosti vůči ruským hybridním hrozbám, snaha o spolupráci v oblastech jako ochrana klimatu či boj proti terorismu, a podpora ruské občanské společnosti.

The Capitals: Rusko podkopává snahy o usmíření mezi Bulharskem a Severní Makedonií

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.