Celní spory mezi EU a Čínou pokračují, tentokrát jde o ocelové trubky

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: creativedoxfoto

Evropská unie se obrátila na Světovou obchodní organizaci, aby rozhodla celní spor mezi EU a Čínou ohledně evropských vývozů trubek z nerezové oceli. Čína totiž zavedla cla kvůli údajnému dumpingu, proti čemuž EU, společně s Japonskem, protestuje. Jde o další ze sporů mezi EU a Čínou. Nedávno se přitom podařilo urovnat neshody ohledně dovozu čínských solárních panelů.

Evropská unie v pátek (16. srpna) požádala Světovou obchodní organizaci (WTO), aby rozhodla ve sporu ohledně antidumpingových cel, která Čína uvalila na dovoz bezešvých ocelových trubek z Evropy a z Japonska. Jde o trubky, které se používají například v bojlerech elektráren.

Podle vyjádření Evropské komise se Brusel na Světovou obchodní organizaci obrací kvůli podezření, že čínská antidumpingová cla na trubky z ušlechtilé oceli odporují jejím pravidlům, a to jak z procedurálních, tak obsahových důvodů.  

„EU pokračuje v boji proti neoprávněným čínským obchodním opatřením, která neodpovídají pravidlům WTO a která se často zdají být motivována pomstou,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí Generálního ředitelství Evropské komise pro obchod John Clancy. Čína totiž k opatření přikročila poté, co Evropská unie zavedla cla na čínské dovozy oceli.

K obchodnímu sporu navíc dochází v kontextu dalšího významného sporu, a to evropského rozhodnutí uvalit antidumpingová cla na dovoz čínských solárních panelů. Tento spor se prozatím podařilo uklidnit, EU ale nadále vyšetřuje, jestli se v případě čínské fotovoltaiky jedná o dumping (EurActiv 31.7.2013).

Pokud jde o čínská cla na evropský dovoz ocelových trubek, Komise si je podle Clancyho poměrně jistá, že WTO její stížnost podpoří. Čínský postup se prý totiž mimo jiné nevyhnul technickým chybám.  

Čína na druhé straně nařčení Evropské unie odmítá. Tvrdí, že cla mají chránit čínské společnosti. „Nejde o pomstu, ale o ochranu domácího obchodu s ocelí,“ uvedl ve stanovisku na stránkách čínského ministerstva obchodu analytik Čang Lin.

Pokles vývozu 

Příběh má delší historii. Evropa zavedla provizorní antidumpingová cla na dovoz některých druhů bezešvých trubek a nerezové oceli z Číny v červnu 2011. Východní velmoc pak naopak zahájila vyšetřování údajného dumpingu ocelových trubek z evropských zemí a také z Japonska. V září 2011 pak zavedla vlastní provizorní antidumpingová cla. Jejich platnost potvrdila minulý rok v listopadu. Cla se pohybují od 9,7 do 11,1 %.

Evropská unie tvrdí, že uvalení cel zabraňuje evropským firmám v přístupu na čínský trh. Vývozy ocelových trubek do Číny tak od roku 2009 do roku 2012 poklesly z 90 milionů na 20 milionů eur.

Oficiální stížnost v této věci Brusel k WTO předložil letos v červnu. V červenci proběhly konzultace, do kterých se zapojilo i Japonsko, řešení obchodního sporu ale nepřinesly.