Bulharsko zvedne hladinu řeky Evros. Chce tak zabránit migrantům v cestě do Evropy

© Shutterstock

Bulharsko na žádost Řecka začalo v pondělí z přehradní soustavy pouštět více vody do přítoku řeky Evros, aby ztížilo ilegální přechody migrantů z Turecka do Řecka. Informoval o tom dnes server Greek Reporter.

Řeka Evros tvoří velkou část hranice mezi Řeckem a Tureckem, kde se v posledních dvou týdnech shromáždilo několik tisíc migrantů ve snaze dostat se do EU.

Běženci začali k řecké hranici přicházet od konce února, kdy turecká vláda oznámila, že už jim nebude bránit v odchodu. U turecko-bulharské hranice se přitom velké davy migrantů nevytvářely. Atény v reakci posílily hlídky na hranici, kde řečtí policisté v prvním březnovém týdnu zabránili denně v ilegálním přechodu několika tisícům migrantů.

Evropa čelí další migrační krizi a v mnohém se podobá té z roku 2015 včetně nepřipravenosti EU, tvrdí AP

Pět let po vrcholu poslední migrační krize čelí EU dalšímu náporu běženců a zdá se, že je na něj stejně špatně připravená, jako v roce 2015. Stále chybí vhodné řešení pro přijímání migrantů a zpracovávání žádostí, uvádí analýza agentury AP.

Řecká vláda také oznámila, že postaví na severu země uzavřené migrační centrum pro ty, jimž se od 1. března podařilo a ještě podaří přes hranici dostat, a posléze chce tyto migranty co nejdříve deportovat. Atény také na měsíc pozastavily příjem žádostí o azyl od lidí, kteří řeckou hranici překročí nelegálně.

Výstavba střediska pro migranty na severu Řecka nedaleko bulharských hranic se ale nelíbí bulharské vládě. „Zařízení pro ilegální migranty na řecké straně poblíž našich hranic vytvoří situaci zvýšeného napětí. Je to absurdní nápad a není to čin dobrého souseda,“ napsal na facebooku bulharský ministr obrany Krasimir Karakačanov, jehož dnes citoval řecký deník Kathimerini.

Dnes na řecko-turecké hranici panoval podle agentury DPA „napjatý klid“ a migranti se hraniční plot či řeku pokoušeli překonat jen ojediněle. Od pondělního do dnešního rána zabránily podle řeckých médií bezpečnostní složky v nelegálním překročení hranic asi tisícovce lidí. Relativního klidu Řekové využívají k tomu, aby opravili poškozený plot u přechodu Pazarkule/Kastanies. Ten prostříhali migranti nůžkami, podle zpráv reportérů z místa jim potřebné nástroje poskytovali sami turečtí policisté.

Turecko chce upravit migrační pakt z roku 2016

Migrační dohodu Turecka s Evropskou unií z roku 2016 je kvůli vývoji v Sýrii nutné aktualizovat. V rozhovoru poskytnutém státní agentuře Anadolu to dnes řekl turecký ministr zahraničí.