Brusel vítá žádost o vydání mezinárodního zatykače na Kaddáfího, zatím opatrně

Muammar Kaddáfí; zdroj: DefenseImagery.mil; autor: Jesse B. Awalt.

Žalobce haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC) včera požádal o vydání zatykače na libyjského vůdce Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího kvůli podezření ze spáchání zločinů proti lidskosti. Komise se k celé události vyjádřila ústy mluvčí šéfky unijní diplomacie, podle níž „evropská exekutiva“ celý proces vítá a bedlivě sleduje.

Mluvčí vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (Catherine Ashton) Maja Kocijancic EurActivu sdělila, že Evropská unie „vítá snahu Mezinárodního trestního soudu o předvedení těch, kteří spáchají zločin proti lidskosti, před soud.“

V pondělí (16. května) totiž žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo požádal o vydání mezinárodního zatykače na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky a Kaddáfího švagra Abdalláha Sanúsího. Všechny tři Libyjce podezřívá ze spáchání zločinů proti lidskosti.

Vyšetřování, o nějž požádala Rada bezpečnosti OSN, bylo zahájeno na začátku března a původně se zaměřilo na osm představitelů libyjského režimu. Ti mají podle libyjské opozice na svědomí téměř deset tisíc civilistů, jež o svůj život přišli v protirežimních demonstracích.

Rozhodnutí, zda bude mezinárodní zatykač na Kaddáfího a spol. skutečně vydán, nyní leží v rukou soudců ICC, kteří budou posuzovat předložené důkazy. Moreno-Ocampo je přesvědčen, že nasbíraný důkazní materiál je dostatečný a průkazný.

„Úřad shromáždil přímé důkazy o rozkazech vydaných osobně Muammarem Kaddáfím, přímé důkazy o tom, že Sajf Islám organizoval nábor žoldáků, a přímé důkazy o podílu Sanúsího v útocích na demonstranty,“ citovaly agentury žalobcova slova, která včera zazněla před soudem.

„Žádost hlavního žalobce ICC na vydání zatykače kvůli spáchaným zločinům v Libyi bedlivě sledujeme. EU a vysoká představitelka již odsoudili násilí, kterého se dopustil Kaddáfího režim na libyjských civilistech, a opakovaně volala po okamžitém zastavení takového jednání,“ řekla také Kocijancic.

Zatčení nebo azyl? 

Pokud ICC na Muammara Kaddáfího a jeho stoupence mezinárodní zatykač skutečně uvalí, bude to znamenat, že k jejich zatčení může dojít v jakémkoliv členském státě Organizace spojených národů. 

Někteří komentátoři se proto shodují v tom, že jeho vydání může situaci naopak značně zkomplikovat. Ve svých tvrzeních poukazují především na to, že zatykač výrazně snižuje počet zemí, v nichž by mohl Kaddáfí hledat azyl, a proto je pravděpodobné, že se v boji, který trvá již několik měsíců, ještě více zatvrdí.