Brusel hledá způsob, jak odvrátit další rusko-ukrajinskou plynovou krizi

Ukrajina a Rusko včera, 29. června, zahájily vyjednávání s mezinárodními věřiteli a s Evropskou unií o půjčce, která by Kyjevu pomohla zaplatit za ruský plyn a odvrátit tak novou krizi, znamenající přerušení dodávek do Evropy.

Souvislosti

Předseda Evropské komise, José Manuel Barroso, na červnovém summitu varoval evropské lídry, že Evropská unie nesmí zaspat příští plynovou krizi, která by mohla propuknout v řádech týdnů, a to v důsledky zvyšujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem.

Přes Ukrajinu vede do Evropské unie hlavní proud plynu z Ruska. Země nyní hledá půjčku ve výši $4-5 miliard, aby mohla vytvořit dostatečné zásoby plynu na zimu, kdy má poptávka vzrůst o třetinu.

Gazprom potřebuje ukládat plyn na Ukrajině v podzemních zásobnících, protože kapacita plynovodu neumožňuje uspokojit potřeby EU během zimního období. Gazprom odmítá plyn na Ukrajině uložit před obdržením platby, a to prý z obav, že jej Kyjev zcizí.

V posledních letech tedy Gazprom prodával Kyjevu plyn a v zimě ho kupoval zpět: plán, který funguje dobře, když ceny plynu rostou. Protože však tento rok mají ceny plynu klesat, způsobí to Naftogazu těžké ztráty.

Evropská komise nedávno potvrdila, že pozorovatelská mise EU, která byla vyslána na Ukrajinu a do Ruska v lednu, nezkontrolovala obsah podzemních zásobníků na Ukrajině.

„Víme jen to, co nám bylo sděleno,“ odpověděl zástupce Komise na otázku, zda někdo v Bruselu ví, co je v zásobnících.

Odborníci v Evropské komisi také vysvětlili, že platby za uskladněný plyn jsou problémem od podpisu nové lednové dohody. Předtím patřil plyn v zásobnících prostředníkům, ale nyní patří Ukrajině.

Témata

Mezinárodní měnový fond, Evropská komise, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka, ruský vývozce plynu Gazprom a ukrajinský státní podnik Naftogaz se sešly v Bruselu ohledně zajištění finančních prostředků pro Naftogaz.

„Pokud začnou čerpat /plyn/ do začátku srpna, mělo by vše být v pořádku,“ řekl jeden z představitelů EU.

Banky se ale obávají nalít peníze do státní společnosti bez záruk, že dojde k radikální restrukturalizaci tak, aby překonala těžkou hospodářskou krizi, která na Ukrajině panuje. Boj o moc mezi ukrajinskou předsedkyní vlády Juliou Tymošenko a prezidentem Viktorem Juščenkem a blížící se parlamentní volby by mohly dále ohrozit půjčku pro Naftogaz.

Ceyla Pazarbasioglu, vedoucí mise MMF na Ukrajině, mluvila o nutnosti dosažení politického konsenzu ohledně zlepšení transparentnosti Naftogazu a jeho hospodaření.

„Pro nás bude stěžejní dosáhnout konsenzu ohledně řešení problémů Naftogazu a také časově závazného akčního plánu,“ řekla Pazarbasioglu na jednání v Bruselu.

„Rádi bychom od Naftogazu viděli rozumný a proveditelný plán hospodaření /…/ Ze střednědobé perspektivy bychom si rádi byli jisti, že Naftogaz lze zachránit.“

Obavy měsíc co měsíc

Rostou pochybnosti o schopnosti Ukrajiny platit za měsíční dodávky plynu, které mají uspokojit domácí trh. Další platba čeká Ukrajinu 7. července.

Za červnové dodávky 1,1 miliard krychlových metrů plynu čeká Ukrajina účet ve výši $300 miliónů. Ukrajina si podle oficiálních zdrojů bude muset půjčit $120 miliónů.

Prezident Juščenko obvinil premiérku Tymošenko z politiky, která vyústí v destrukci Naftogazu. Ukrajinská vláda poskytuje skrze státní banky Naftogazu úvěry, aby byly zajištěny platby za plyn.

Rusko, které je proti Juščenkovu směřování do euroatlantických struktur, chce po EU, aby Naftogaz zachránila. Evropská komise přiznala, že dočasná pomoc je nutná, stejně jako nalezení dlouhodobého řešení, ale že dosud nebyl zřízen zvláštní fond pro pomoc Ukrajině.

Gazprom, který byl krizí také postižen, vyjádřil důvěru v ukrajinskou schopnost zaplatit za červnové dodávky. Evropští odborníci ale očekávají problémy v souvislosti s nutností naplnit zásobníky před zimou.

Uloženo již bylo asi 19,5 miliard kubíků a dalších 9 ještě před zimou zbývá, řekl zástupce EU s odkazem na ruské zdroje.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vyjádřila obavy, že by dodávky plynu do Evropy mohly bát přerušeny každou chvíli a mise Mezinárodního měnového fondu na Ukrajině vyzvala k nalezení politického konsenzu v Kyjevě, aby byla krize odvrácena.

„Složitá hospodářská situace na Ukrajině znesnadňuje měsíční splátky za plyn a napětí trvá,“ sdělil výkonný ředitel IEA, Nobuo Tanaka v prohlášení.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters)