Borrell: Tálibán vyhrál válku, Evropa s ním bude muset mluvit

© EPA-EFE/FRANCISCO SECO / POOL

Evropská unie pomůže sousedům Afghánistánu se zvládáním negativních vlivů, které lze očekávat od zesíleného proudu uprchlíků a migrantů. Prohlásil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell po mimořádné schůzce ministrů zahraničí zemí EU.

„EU vyzývá Tálibán k respektování svých závazků na základě mezinárodních lidských práv za všech okolností. EU rovněž podpoří sousedy Afghánistánu ve zvládání šíření negativních jevů, které lze očekávat od sílícího proudu uprchlíků a migrantů,“ prohlásil Josep Borrell.

Borrell připustil, že radikální hnutí Tálibán vyhrálo válku v Afghánistánu, a proto s ním Evropa bude muset mluvit. To ale nemusí znamenat jeho uznání, naznačil. Zdůraznil, že lidská práva a práva žen budou nadále v popředí agendy EU. Unie bude spolupracovat s afghánskou vládou po návratu Tálibánu k moci pouze tehdy, když hnutí bude respektovat základní práva včetně práv žen a zabrání tomu, aby afghánské území využívali teroristé.

EU se snaží dostat afghánské pracovníky a jejich rodiny do bezpečí, říká Komise

EU se společně se členskými státy snaží urychleně najít řešení pro přesídlení afghánských pracovníků a jejich rodin do bezpečí. Kvůli situaci v Afghánistánu se také v úterý sejdou ministři zahraničí unijní sedmadvacítky, oznámil dnes šéf diplomacie EU Josep Borrell.

„Součinnost s jakoukoli budoucí afghánskou vládou bude podmíněna mírovým a všezahrnujícím řešením a respektováním základních práv všech Afghánců, včetně žen, mládeže a příslušníků menšin, stejně jako respektováním mezinárodních závazků Afghánistánu, závazků boje proti korupci a zabráněním využívání území Afghánistánu teroristickými organizacemi,“ uvedl Borrell v prohlášení.

Nyní je podle něj prioritou evakuace pracovníků EU a afghánských pomocníků z Kábulu. Šéfdiplomat EU dále zdůraznil, že Afghánci budou potřebovat velké množství humanitární pomoci. Nyní do země nejde žádná finanční rozvojová pomoc, zatímco humanitární pomoc bude pokračovat nebo se dokonce zvýší. Výplata rozvojové pomoci podle Borrellla bude záviset na dodržování lidských práv a respektování rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Borrelll dnes označil převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem za nejvýznamnější geopolitickou událost od ruského vpádu na Krym v roce 2014.

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek po schůzce na twitteru napsal, že je třeba zaujmout realistický přístup k regionu. „EU musí usilovat o větší angažovanost regionálních hráčů a spolupracovat s nimi. Musíme také čelit případné migrační vlně, zítra (ve středu) o tom budou jednat ministři vnitra,“ zdůraznil Kulhánek.