Bojkot udělování Nobelovy cenu rozděluje Evropu

Tento pátek (10. prosince) se uskuteční slavnostní předávání Nobelovy ceny v Oslu, cena míru poputuje čínskému disidentovi Liou Siao-pou. Ten si ji však osobně nepřevezme, slavnostní večer stráví za zdmi čínského vězení. K lítosti Evropské komise svou účast na ceremonii odmítly některé státy Evropy a její bezprostřední sousedé, mimo jiné k nim patří Srbsko, Ukrajina, Egypt, Tunisko nebo Maroko.

Evropská komise včera (8. prosince) oznámila, že jí hluboce mrzí rozhodnutí některých států bojkotovat slavnostní udílení Nobelovy ceny. Komise dodala, že tyto země pravděpodobně neodolaly čínskému nátlaku.

„Jsme z tohoto rozhodnutí (Srbska) velmi zklamaní,“ prohlásila mluvčí komisaře pro rozšíření Štefana Fülleho Angela Filote.

Srbsko se nachází na seznamu kandidátských zemí na členství v EU, Filote naznačila, že srbská neúčast na ceremonii příliš nejde ruku v ruce s nedávným otevřením přístupových rozhovorů.

„Vysvětlíme pochopitelně, že země, která si dělá ambice na členství v Evropské unii, kandidátská země, musí naprosto sdílet evropské hodnoty. Právě ochrana lidských práv je jedním za základů těchto hodnot. Proto očekáváme, že Srbsko ještě svůj postoj přehodnotí tak, aby byl v souladu se stanovisky ostatních členských států,“ varovala Filote.

Mluvčí ještě dodala, že se srbský bojkot začal řešit poté, co se dnes (9. prosince) komisař Štefan Füle setkal s předsedou srbské vlády Mirkem Cvetkovičem.

Národní zájmy jsou přednější

Srbsko se tímto krokem připojilo ke skupině devatenácti zemí, samozřejmě v čele s Čínou, jež tak symbolicky dávají najevo svůj nesouhlas s udělením ceny právě čínském disidentovi Liou Siao-pou. Ten si momentálně odpykává svůj jedenáctiletý trest v čínské věznici. Spisovatel a kritik čínského režimu byl odsouzen za autorství textu, inspirovaného českou Chartou 77, který požaduje demokratické reformy v zemi.

Čína doposud všechny mezinárodní výzvy na disidentovo propuštění odmítla. Ty zazněly například s americké Sněmovny reprezentantů nebo Evropského parlamentu.

Skupina devatenácti zemí, jež svou přítomností v Oslu čínského vězně nepodpoří, tvoří tyto státy: Čína, Srbsko, Rusko, Kazachstán, Kuba, Kolumbie, Maroko, Irák, Írán, Filipíny, Egypt, Súdán, Afghánistán, Pákistán, Tunisko, Saúdská Arábie, Ukrajina, Venezuela a Vietnam.

Evropská komise rovněž s politováním hledí na to, že na této listině figuruje Ukrajina, země, jež se angažuje v projektu EU Východního partnerství. Egypt, Tunisko a Maroko zase tvoří s EU páteř Unie pro Středomoří.

„Máme v úmyslu vyslat stejný vzkaz i těmto zemím,“ upřesnila Filote.

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić k tomu uvedl, že jeho země se velmi zajímá o téma lidských práv, vzápětí však dodal, že stejně tak se vysoce zajímá o své vztahy s Čínou.

„Srbsko upírá nevídanou pozornost na otázku vzájemných vztahů s Čínou. Všechna naše rozhodnutí musí být v souladu s našimi národními zájmy. Čína je jedním z nejdůležitějších bilaterálních partnerů,“ vysvětlil srbský postoj novinářům v Bělehradě.